Przejdź do głównej zawartości

Olej lniany i len.

Len nasz pospolity w aptekach wiedzie prym, zwłaszcza pod nazwą siemie lniane lub olej budwigowy.
Zawiera śluz i bardzo dużo oleju tłustego.

Zalane gorącą wodą siemię lniane, po wystygnięciu można pić codziennie, gdy mamy problem z chrypką, przewlekłym kaszlem a także przy wrzodach i problemach z wypróżnianiem.

Z nasion lnu, potocznie zwanym: siemię lniane (od semen - nasienie) otrzymujemy olej, obecnie szeroko stosowany zarówno w lecznictwie jak i kosmetyce. Działa powlekająco, osłaniająco, zmiękczająco a także ułatwia trawienie. To coś a propos naszego zdrowego odżywiania.

Olej lniany 

Olej ten zawiera dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych gł. omega 3 ale też omega 6 i omega 9 oraz witaminę E.
Szczególne zaś właściwości ma otrzymywany z tłoczenia na zimno, olej lniany zwany budwigowym.
Swą nazwę zawdzięcza dr Johanie Budwig, która przebadała ten produkt i opracowała specjalną dietę pomagającą w zwalczaniu wielu schorzeń.
Olej lniany nieoczyszczony, ma wiele zastosowań dla naszego organizmu.

Stosuje się go do wewnątrz, gdyż jest przede wszystkim pomocny:
  • w obniżaniu cholesterolu, 
  • uzupełnieniu układu nerwowego w kwasy omega 3- pomagające w regeneracji komórek nerwowych, pracy mózgu tj. poprawy pamięci, koncentracji, również u dzieci,
  • układzie trawiennym,
  • potwierdza się też to, iż olej budwigowy stosuje się w stwardnieniu rozsianym,
  • w chorobach układu krwionośnego,
  • różnych chorobach skóry.
Jest też przeciwutleniaczem, pomaga w zachowaniu równowagi hormonalnej - jako naturalne fitosterole – lignany, podawane kobietom w okresie menopauzy, np.: Ligunin w kaps.

Idealny dla skóry:
odbudowuje płaszcz lipidowy, 
nadaje elastyczność, 
regeneruje naskórek.

Używa się go przy atopowym zapaleniu skóry, egzemach i łuszczycy. 
Zapobiega złuszczaniu się naskórka, podrażnieniom, łagodzi stany chorobowe, zaczerwienienia i świąd.

Oleum lini – ze względu na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych zwanych także witaminą F, stosuje się często w oparzeniach, odmrożeniach, pękaniu skóry, wrzodach, łuszczycy.

Jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę, dlatego nadaje się do pielęgnacji niemowląt i dzieci, powszechnie stosuję się preparat Linomag w płynie lub maści, na po pieluszkowe odparzenie pupy.

aptekareczka 

Komentarze

Popularne

Tulipanoza...

 - Da mi pani coś na tulipanoze? Młody facet, ciągnący za sobą żonę z małym dzieckiem, wchodzi pewnym krokiem, z takim oto pytaniem na ustach. Na dzień dobry. - A co to jest tulipanoza? Bo ja nie wiem... - Przyznałam się pacjentowi lekko zaniepokojona tą niewiedzą na temat być może bardzo poważnej choroby, która jegomościa dotknęła. Pomyślałam po cichu: "jakaś nowa choroba weneryczna czy co??" ( Nie wiem dlaczego tak mi się skojarzyło... ;)) - No uczulenie na tulipany. - Odpowiada on patrząc na mnie. Dziewczyna prychnęła, uśmiechając się pod nosem. - Hm, nie słyszałam o tulipanozie szczerze mówiąc. Mogę panu dać coś ogólnie przeciw uczuleniom. Tabletki na alergię, maść jeśli ma pan wysypkę. - Ja nie mam jeszcze nic ale koleżanki, co pracują przy tulipanach mówiły, żeby coś wziąść. Ale niee, to jak pani nie wie co to jest, to niech pani nic nie daje. Najwyżej się dopytam. Główkowałam nad tą tulipanozą, to mnie facet zaskoczył! Wszedł szef. Zapytam może on mądrz

Jodyna i płyn Lugola. Apteczka pierwszej pomocy (2).

Jodyna Jednym z najstarszych leków odkażających jest Jodyna. Ciemnobrunatna ciecz, sprzedawana w małych, szklanych, ciemnych buteleczkach. To 3% SPIRYTUSOWY roztwór jodu z jodkiem potasu. Kiedyś wykonywano go w aptekach w recepturze, teraz jest produkowany już przemysłowo. 1. Zabójczo działa na bakterie, grzyby, wirusy. 2. Dezynfekuje zranienia i otarcia, ale nie można stosować jodyny na otwarte rany (np.: cięte). 3. Może być stosowana do walki z trądzikiem. Kiedyś stosowano jodynę w gabinetach kosmetycznych, rozcieńczano ją z wodą i takim roztworem przemywano twarz. Skóra była dezynfekowana i przez to zmniejszała objawy trądziku. Ciekawostką jest to, że równomiernie nałożony na skórę, roztwór z jodyną nadaje opalony odcień - co panie wykorzystywały kiedyś zamiast samoopalaczy. Wadą jest to, że może zabarwiać skórę na brudnawy, żółtawo - pomarańczowy  kolor i pozostawia smugi Ponadto jod wchłania się do organizmu i może uczulać, a jego nadmiar prowadzi do nadc

Dermatol i Kalium manganicum czyli proszki w Apteczce (3)

W domowej apteczce i w wyprawach wakacyjnych zmieszczą się na pewno 2 papierowe torebeczki z proszkami o nazwach: Dermatol i nadmanganian potasu - Kalium manganicum. Mają formę sypką więc się nie porozlewają w torebkach czy walizkach. Obydwa są dostępne w aptece. Dermatol to sproszkowana substancja, którą jest (o naukowo brzmiącej nazwie) - zasadowy galusan bizmutu.  Stosuje się go zewnętrznie na skaleczenia, otarcia, rany i to nawet te krwawiące i ropiejące, gdyż lekko posypane takim proszkiem ładnie się wysuszają.  Działa przeciwzapalnie, przeciwgnilnie, ściągająco, Może być stosowany także przy hemoroidach (czopki: Hemorectal , Procto-hemolan ), Leczy wypryski trądzikowe, owrzodzenia, odparzenia, stany zapalne skóry. Może być dodatkiem do maści, kremów, czopków, mazideł czy zawiesin. Ale jak to się używa? Wystarczy posypać niewielką ilością proszku na sączącą się ranę czy miejsce chorobowo zmienione - i już! O ile Dermatol stosujemy bezpośrednio