Przejdź do głównej zawartości

Kaszel.

Dziś o kaszlu, jego rodzajach, lekach.

Kaszel jest odruchem obronnym organizmu przed nieczystościami, ciałami obcymi czy wydzielinami zalegającymi w drogach oddechowych.
 

- „Poproszę coś na kaszel”.
- Syrop czy tabletki pani woli?

- "A co bądź, byle pomogło".

- A kaszel mokry czy suchy?

-"A taki i taki"...

- To odrywa się coś czy raczej nie?

- "Eee"...

...zonk! Konsternacja, osoba głupieje, lub zaczyna myśleć. A jak zaczyna myśleć, to zaczyna tworzyć 
      i rozpoznanie jest niepewne. Stosuję wtedy taką oto prostą metodę mówię: poproszę kaszlnąć, działa! Ludzie na początku się śmieją ale udaje im się zakaszleć! Dobrze, że są szybki osłaniające, bo inaczej wszystkie bakterie, wirusy, bym miała chyba na czole.
      A to jaki jest rodzaj kaszlu - jest bardzo ważne. I dobry aptekarz powinien taki mały „wywiad z wampirem” przeprowadzić. Ośmielę się twierdzić, że jeżeli tego nie robi, to:
  1. sam do końca nie wie co jest na jaki kaszel,
  2. chce sprzedać produkt mu wygodny, 
  3. nie zależy mu na pomocy pacjentowi.
Może jestem teraz trochę subiektywna, ale tak uważam. Wiem też, że większość aptekarzy się ze mną zgodzi. Wystarczy jedno małe pytanko. "Kaszel suchy czy mokry?" A jest różnica.

Kaszel może być suchy, tzw. nieproduktywny, często towarzyszy mu drapanie w gardle przy próbie kaszlu lub ból w piersiach. Występuje raczej na początku infekcji.
W takim suchym kaszlu stosuje się leki przeciwkaszlowe, z surowców śluzowych lub blokujące odruch kaszlu.

Z roślin warto zwrócić uwagę na śluzujące substancje: 
  • porost islandzki, (Isla tabl. do ssania, Syrop z porostem, już od 1 roku życia, Vocaler tabl. syr.)
  • liść prawoślazu, (Syrop prawoślazowy, Althae, Rubital od 3 roku zycia), 
  • liść podbiału, (Succus Farfarae)
Z silniejszych leków przeciwkaszlowych można zastosować: Acodin (tabl, syr.), Thiocodin (tabl., syr.), Dexapini (syr.), Dexapico (syr., od 2 roku życia), Neoazarina (tabl.), Supremin (syr.), Sinecod (syr., krople dla maluszków), inne. 

Jeżeli kaszel utrzymuje się powyżej 3 tygodni, może być powodowany alergią, astmą czy też niewydolnością serca, a także niektórymi lekami nasercowymi czy papierosami. Wymaga konsultacji lekarskiej.

Kaszel mokry, inaczej produktywny powoduje, odkrztuszanie plwociny i nie wymaga jego hamowania! Organizm daje radę walczyć sam, ewentualnie można zastosować leki wykrztuśne i mukolityczne, które pomagają upłynnić wydzielinę, aby łatwiej się ja „wykaszliwało”.

Z roślin wykrztuśnie działa np.: babka lancetowata, tymianek, pierwiosnek, bluszcz, eukaliptus.
Preparaty wykrztuśne to m.in.: syropy z roślin w/w, Pectosol krople, Flegamina, Ambrosol, Mucosolvan, Flavamed, Hedelix, i inne. 

Są też syropy na kaszel tzw. mieszany. Są to syropy, które w swoim składzie mają mieszany skład.
Jak jeden składnik nie pomoże – to drugi da radę - taki inteligentny syrop ;).
To np.: Herbapect, Thiocodin, Dexapini, Stodal, Drosetux. 

Ważne! 
Gdy występuje kaszel należy:
więcej pić, bo rozluźnia śluz, 
nawilżać powietrze, 
unikać miodu, bo lubi podrażniać, 
unikać papierosów lub palaczy.

Zawsze pytajcie swego ulubionego aptekarza na pewno doradzi.

Pozdrawiam aptekareczka.

Komentarze

  1. Anonimowy11/22/2013

    Dzien dobry Pani aptekareczko, a co z cooltowym syropem z cebuli i cukru ? na jaki kaszel go stosować ? no i dlaczego syropy wykrztuśne stosuje się do określonej godziny ?

    No i dlaczego "aptekareczka" jest z małego a ?

    inż Mamoń

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dobre pytanie.

      Ad1) Cebula zwiększa wydzielanie śluzów i powoduje ruchy nabłonka rzęskowego, zatem zwiększa odruch kaszlu, stosuje się go, gdy chcemy zadziałać wykrztuśnie.

      Syrop z cebuli działa też wzmacniająco i bakteriobójczo, dlatego można go pić ogólnie przy przeziębieniu.

      Ad2) Co do leków wykrztuśnych.

      Może należy opowiedzieć jaki jest mechanizm kaszlu.
      Leki działające wykrztuśnie pobudzają ośrodek kaszlowy i oddechowy, który znajduje się
      w rdzeniu przedłużonym. W wyniku takiego pobudzenia: występuje pogłębienie oddechu, wzrost ruchu powietrza w oskrzelach i gwałtowne jego wyrzucenie, stąd bierze się odruch kaszlu i wyplucie wydzieliny zalegającej. Dla bardziej ciekawskich podam, że prędkość takiego wyrzucanego powietrza osiąga prędkość nawet ponad 120 km/h.
      Jeśli zastosujemy lek wykrztuśny na noc, pobudzamy się do kaszlu - co wiąże się
      z nieprzespaną nocą po prostu.

      Usuń
  2. I słusznie Pan mi przypomniał, że syropy wykrztuśne stosujemy tak najpóźniej do godz. 18

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne

Tulipanoza...

 - Da mi pani coś na tulipanoze? Młody facet, ciągnący za sobą żonę z małym dzieckiem, wchodzi pewnym krokiem, z takim oto pytaniem na ustach. Na dzień dobry. - A co to jest tulipanoza? Bo ja nie wiem... - Przyznałam się pacjentowi lekko zaniepokojona tą niewiedzą na temat być może bardzo poważnej choroby, która jegomościa dotknęła. Pomyślałam po cichu: "jakaś nowa choroba weneryczna czy co??" ( Nie wiem dlaczego tak mi się skojarzyło... ;)) - No uczulenie na tulipany. - Odpowiada on patrząc na mnie. Dziewczyna prychnęła, uśmiechając się pod nosem. - Hm, nie słyszałam o tulipanozie szczerze mówiąc. Mogę panu dać coś ogólnie przeciw uczuleniom. Tabletki na alergię, maść jeśli ma pan wysypkę. - Ja nie mam jeszcze nic ale koleżanki, co pracują przy tulipanach mówiły, żeby coś wziąść. Ale niee, to jak pani nie wie co to jest, to niech pani nic nie daje. Najwyżej się dopytam. Główkowałam nad tą tulipanozą, to mnie facet zaskoczył! Wszedł szef. Zapytam może on mądrz

Jodyna i płyn Lugola. Apteczka pierwszej pomocy (2).

Jodyna Jednym z najstarszych leków odkażających jest Jodyna. Ciemnobrunatna ciecz, sprzedawana w małych, szklanych, ciemnych buteleczkach. To 3% SPIRYTUSOWY roztwór jodu z jodkiem potasu. Kiedyś wykonywano go w aptekach w recepturze, teraz jest produkowany już przemysłowo. 1. Zabójczo działa na bakterie, grzyby, wirusy. 2. Dezynfekuje zranienia i otarcia, ale nie można stosować jodyny na otwarte rany (np.: cięte). 3. Może być stosowana do walki z trądzikiem. Kiedyś stosowano jodynę w gabinetach kosmetycznych, rozcieńczano ją z wodą i takim roztworem przemywano twarz. Skóra była dezynfekowana i przez to zmniejszała objawy trądziku. Ciekawostką jest to, że równomiernie nałożony na skórę, roztwór z jodyną nadaje opalony odcień - co panie wykorzystywały kiedyś zamiast samoopalaczy. Wadą jest to, że może zabarwiać skórę na brudnawy, żółtawo - pomarańczowy  kolor i pozostawia smugi Ponadto jod wchłania się do organizmu i może uczulać, a jego nadmiar prowadzi do nadc

Dermatol i Kalium manganicum czyli proszki w Apteczce (3)

W domowej apteczce i w wyprawach wakacyjnych zmieszczą się na pewno 2 papierowe torebeczki z proszkami o nazwach: Dermatol i nadmanganian potasu - Kalium manganicum. Mają formę sypką więc się nie porozlewają w torebkach czy walizkach. Obydwa są dostępne w aptece. Dermatol to sproszkowana substancja, którą jest (o naukowo brzmiącej nazwie) - zasadowy galusan bizmutu.  Stosuje się go zewnętrznie na skaleczenia, otarcia, rany i to nawet te krwawiące i ropiejące, gdyż lekko posypane takim proszkiem ładnie się wysuszają.  Działa przeciwzapalnie, przeciwgnilnie, ściągająco, Może być stosowany także przy hemoroidach (czopki: Hemorectal , Procto-hemolan ), Leczy wypryski trądzikowe, owrzodzenia, odparzenia, stany zapalne skóry. Może być dodatkiem do maści, kremów, czopków, mazideł czy zawiesin. Ale jak to się używa? Wystarczy posypać niewielką ilością proszku na sączącą się ranę czy miejsce chorobowo zmienione - i już! O ile Dermatol stosujemy bezpośrednio