Przejdź do głównej zawartości

Coś na zaparcie.

Zaparcie to temat nie do żartów. Prawidłowa przemiana materii jest dla zdrowia organizmu niezbędna. Zapewnia oczyszczenie z toksyn, resztek pokarmowych. 
Zaparcie może być przypadkowe, spowodowane np. nieprawidłowym odżywianiem, po stanach operacyjnych, czy lekkich zaburzeniach trawiennych. ustępuje po podaniu lekkich środków przeczyszczających np.: syrop: Lactulosum, Duphalac, Alvia na zaparcia.

Zaparcie jest też przewlekłe, nawykowe wywołane zaburzeniami jelit, związane z wiekiem tzw. atonią jelit albo tez złym odżywianiem lub nadużywaniem środków przeczyszczających. 

Nadużywanie środków przeczyszczających powoduje rozleniwienie jelit i spowolnienie tzw. ruchów robaczkowych co daje w efekcie zaparcie. I koło się zamyka.

Surowce ziół stosowane przy zaparciach to:
- kora kruszyny - cortex frangulae,
- aloe - aloes,
- korzeń rzewienia - radix rhei,
- lubczyk - radix levistici
- liść senesu folium sennae,

Preparaty gotowe:
Alax, Radirex, Tabulette laxantes, Sollievo, Xenna, Regulax, herbaty: Normosan, Liść Senesu, Olej rycynowy, parafina ciekła, czopki Laxol, czopki glicerynowe, lewatywa : Rectanal, Enema.

Ważne jest po prostu odżywianie, przyjmowanie większej ilości płynów, odpowiednich przypraw do ciężkostrawnych potraw typy kminek, koper, papryka, kofeina.
 Duże znaczenie ma wprowadzenie do diety błonnika w postaci musli, otrąb pszennych, owoców i warzyw.
ale przy tym więcej picia w ciągu dnia.

Dobrze zjeść suszone, wędzone śliwki.

Bardzo ważny jest ruch!!

P.S. A propos z życia wzięte...
Mała, słuchaj dziecko, daj mi coś na zaparcie byle nie z senesem. Mało bym własnej matki nie wykończyła! Opowiada mi Mania.

A co się stało? pytam.

Wiesz, wszyscy chwalą tak ten senes, że dobrze działa, że łagodny, itd. No to, kupiłam mamie herbatę, kazałam zaparzyć i pojechałam do siebie do domu. Po kilku godzinach dzwoni, głos słaby i mówi, że się źle czuje. 
Ale ona się codziennie źle czuje! i codziennie marudzi! Myślę sobie: stara śpiewka…,więc mówię do niej: Mamo, przyjadę jutro rano, to zobaczymy, połóż się teraz i odpoczywaj.

Przyjeżdżam rano, patrzę, ona blado zielona, co chwile do toalety gania, mało muszli nie rozsadzi. Odwodniona po całej nocy…Okazało się, że to po tym senesie tak ją pogoniło…Chyba uczulona jest po prostu. Ty wiesz jak się wystraszyłam? Bym na sumieniu ją jeszcze miała.

P.S. Senes działa przeczyszczająco.
aptekareczka

Komentarze

Popularne

Tulipanoza...

 - Da mi pani coś na tulipanoze? Młody facet, ciągnący za sobą żonę z małym dzieckiem, wchodzi pewnym krokiem, z takim oto pytaniem na ustach. Na dzień dobry. - A co to jest tulipanoza? Bo ja nie wiem... - Przyznałam się pacjentowi lekko zaniepokojona tą niewiedzą na temat być może bardzo poważnej choroby, która jegomościa dotknęła. Pomyślałam po cichu: "jakaś nowa choroba weneryczna czy co??" ( Nie wiem dlaczego tak mi się skojarzyło... ;)) - No uczulenie na tulipany. - Odpowiada on patrząc na mnie. Dziewczyna prychnęła, uśmiechając się pod nosem. - Hm, nie słyszałam o tulipanozie szczerze mówiąc. Mogę panu dać coś ogólnie przeciw uczuleniom. Tabletki na alergię, maść jeśli ma pan wysypkę. - Ja nie mam jeszcze nic ale koleżanki, co pracują przy tulipanach mówiły, żeby coś wziąść. Ale niee, to jak pani nie wie co to jest, to niech pani nic nie daje. Najwyżej się dopytam. Główkowałam nad tą tulipanozą, to mnie facet zaskoczył! Wszedł szef. Zapytam może on mądrz

Jodyna i płyn Lugola. Apteczka pierwszej pomocy (2).

Jodyna Jednym z najstarszych leków odkażających jest Jodyna. Ciemnobrunatna ciecz, sprzedawana w małych, szklanych, ciemnych buteleczkach. To 3% SPIRYTUSOWY roztwór jodu z jodkiem potasu. Kiedyś wykonywano go w aptekach w recepturze, teraz jest produkowany już przemysłowo. 1. Zabójczo działa na bakterie, grzyby, wirusy. 2. Dezynfekuje zranienia i otarcia, ale nie można stosować jodyny na otwarte rany (np.: cięte). 3. Może być stosowana do walki z trądzikiem. Kiedyś stosowano jodynę w gabinetach kosmetycznych, rozcieńczano ją z wodą i takim roztworem przemywano twarz. Skóra była dezynfekowana i przez to zmniejszała objawy trądziku. Ciekawostką jest to, że równomiernie nałożony na skórę, roztwór z jodyną nadaje opalony odcień - co panie wykorzystywały kiedyś zamiast samoopalaczy. Wadą jest to, że może zabarwiać skórę na brudnawy, żółtawo - pomarańczowy  kolor i pozostawia smugi Ponadto jod wchłania się do organizmu i może uczulać, a jego nadmiar prowadzi do nadc

Dermatol i Kalium manganicum czyli proszki w Apteczce (3)

W domowej apteczce i w wyprawach wakacyjnych zmieszczą się na pewno 2 papierowe torebeczki z proszkami o nazwach: Dermatol i nadmanganian potasu - Kalium manganicum. Mają formę sypką więc się nie porozlewają w torebkach czy walizkach. Obydwa są dostępne w aptece. Dermatol to sproszkowana substancja, którą jest (o naukowo brzmiącej nazwie) - zasadowy galusan bizmutu.  Stosuje się go zewnętrznie na skaleczenia, otarcia, rany i to nawet te krwawiące i ropiejące, gdyż lekko posypane takim proszkiem ładnie się wysuszają.  Działa przeciwzapalnie, przeciwgnilnie, ściągająco, Może być stosowany także przy hemoroidach (czopki: Hemorectal , Procto-hemolan ), Leczy wypryski trądzikowe, owrzodzenia, odparzenia, stany zapalne skóry. Może być dodatkiem do maści, kremów, czopków, mazideł czy zawiesin. Ale jak to się używa? Wystarczy posypać niewielką ilością proszku na sączącą się ranę czy miejsce chorobowo zmienione - i już! O ile Dermatol stosujemy bezpośrednio