piątek, czerwca 7

BIEGUNKA - goniący problem

Oj tak, biegunka to dolegliwość nieprzyjemna dla każdego. Sama w sobie nie jest chorobą ale jej objawem.
  • może wynikać z zatrucia pokarmowego,
  • może mieć pochodzenie bakteryjne lub wirusowe,
  • mogą jej towarzyszyć inne dolegliwości tj.: ból brzucha, nudności czy wymioty.

LEKI STOSOWANE PRZY BIEGUNCE

Na pierwszy rzut proponuję lek przeciwbakteryjny - nifuroksazidum [Endiex, Nifuroksazyd] lub loperamidum [Laremid, Stoperan, Imodium], który działa hamująco na perystaltykę jelit.
Można w uzupełnieniu zastosować leki roślinne w postaci ziół do zaparzenia, tj.: kora dębu, owoc borówki czernicy, liść orzecha włoskiego czy miętę pieprzową. Przyniosą ulgę żołądkowi i złagodzą też dolegliwości bólowe. Wskazana też jest melisa - dla ukojenia żołądka i wyciszenia organizmu.

Gotowe leki roślinne jakie stosuje się przy biegunce to:

- Carbo medicinalis w postaci tabletek czyli węgiel leczniczy. Ma on tę zaletę, że adsorbuje-pochłania wszelkie nieczystości, gazy, materiały gnilne znajdujące się w jelitach i tym samym oczyszcza z nich organizm.

- Tanninum albuminatum np.: Tanninal, Tasectan (kaps, saszetki)

Dobrym lekiem osłaniającym przewód pokarmowy jest Smecta - w saszetkach, do rozpuszczania z wodą lub sokiem. Co ważne, to chyba jedyny lek dla niemowląt, który można kupić bez recepty. 

WAŻNE: Dzieci do 3 roku życia powinny być pod obserwacją lekarza, gdyż mogą się odwodnić. Przy biegunkach bardzo często podaje się florę bakteryjną lub elektrolity zwłaszcza, gdy towarzyszą temu wymioty.
Istotne jest zachowanie diety przez kilka dni, żeby doprowadzić organizm do równowagi ale też i uzupełnienie płynów i elektrolitów, żeby nie doprowadzić do odwodnienia, co często zdarza się w przypadku dzieci i osób starszych.

Czy dostanę szczaw koński ? pyta mnie pacjent - wie pani ponoć świetny na biegunkę, w internecie wyczytałem….

Owszem kiedyś stosowano szczaw koński przy takich dolegliwościach ale w chwili obecnej praktycznie nie jest dostępny w sprzedaży. Poza tym są nowsze i szybsze metody zapobiegania tej przykrej przypadłości. I warto się po prostu pytać aptekarzy - oni naprawdę mają ogromną wiedzę i pomogą szybko, korzystając z zasobów lekarstw aktualnie dostępnych w sprzedaży w aptece.

Życzę jak najmniej dokuczliwych biegunek w życiu.
aptekareczka

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy artykuł o problemie, który wydaje się być błachy ale zdecydowanie każdy z nas się z nim kiedyś spotkał oraz świetny spis leków.

    OdpowiedzUsuń