Przejdź do głównej zawartości

Bezpieczne opalanie.



Siedzę sobie na działeczce, bo udało mi się wyrwać dosłownie kilka dni urlopu. Akuratnie jest piękna pogoda, ba, nawet upalna. Słoneczko się uśmiecha, ciepełko grzeje - mniodzo. Aż się chce leżeć na leżaczku. Brakuje tylko szumu morza na przykład, ale to już mam za dużo wymagań jak na raz. :)
Chociaż przyznam się, że od bezpośredniego słońca to uciekałam zawsze i wolałam siedzieć sobie w cieniu.
Tak sobie pomyślałam, że przed wakacjami trochę słonecznych faktów się przyda.
Opalanie ma zalety i wady:

Zalety:
- słońce poprawia samopoczucie, mijają smutki i depresje ;)
- umożliwia syntezę witaminy D3 w naszym organizmie,
- ułatwia przyswajanie wapnia i fosforu,
- poprawia pracę układu krążenia,
- jest pomocne w leczeniu dermatoz np.: łuszczycy, atopowego zapalenia skóry czy łojotok.

A do tego wystarcza już 15 minut pobytu na słońcu.

Wady:
- opalanie niszczy skórę, przyspiesza jej starzenie,
- powoduje alergie,
- może wywołać przegrzanie organizmu i udar,
- może dojść do oparzenia skóry,
- wywołuje problemy skórne tj. piegi, pieprzyki, opryszczki, przebarwienia i bielactwo,
- powoduje niebezpieczeństwo uszkodzenia wzroku,
- najpoważniejszym skutkiem promieniowania słonecznego jest rak skóry – czerniak.



Przykazania do opalania:
1.       Dzieci do 3 roku życia powinny unikać bezpośredniego słońca- mają zbyt cienki naskórek i są narażone na poparzenia. Należy stosować filtry SPF 50+.
2.       Do opalania powinno się stosować kremy z filtrami UVA i UVB.
3.       Chronić oczy! Zakładać okulary przeciwsłoneczne z certyfikowaną ochroną (filtrami UVA i UVB.)
4.       Jeśli stosujemy soczewki to także takie z filtrami UV.
5.       Korzystać z ochrony na głowę.
6.       Znamiona i blizny dobrze jest zabezpieczyć chociażby specjalnym sztyftem z filtrem lub po prostu plasterkiem.
7.       Unikać opalania między 10 a 14, wtedy promieniowanie jest najbardziej intensywne.
8.       W przypadku oparzenia słonecznego zastosować kremy, hydrożele lub pianki z d- panthenolem, alantoiną, witaminą A i E. Trochę tego jest na rynku.
9.       Pić więcej płynów niż przeciętnie. W wysokiej temperaturze i aktywności fizycznej może dochodzić do utraty nawet pół litra wody w ciągu godziny.  
10.   Uwaga na przyjmowane leki, niektóre mogą powodować nadwrażliwość na światło, co powoduje uczulenie i zmiany skórne.

UWAGA NA TAKIE SUBSTANCJE:
- antybiotyki, gł. tetracykliny, sulfonamidy,
- niesteroidowe leki przeciwbólowe: ibuprofen, ketoprofen, naproksen,
- leki odwadniające,
- leki przeciwtrądzikowe,
- leki hormonalne.

 Życzę efektownego opalania :)

Komentarze

  1. słońce antydepresyjne? błagam Cięęęęęęęęę ja umieram, czuję jak mnie ten upał oblepia całą i nie mogę oddychać :P no ale fakt, może nad morzem będzie lepiej :D jupiiiiiiii :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja mogę potwierdzić skuteczność Panthenolu spray (pianka). Mojego spieczonego raczka schłodził, złagodził i skóra już nie jest taka czerwona, poparzona, podrażniona. Czuję ulgę :D
    Pozdro! :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne

Tulipanoza...

 - Da mi pani coś na tulipanoze? Młody facet, ciągnący za sobą żonę z małym dzieckiem, wchodzi pewnym krokiem, z takim oto pytaniem na ustach. Na dzień dobry. - A co to jest tulipanoza? Bo ja nie wiem... - Przyznałam się pacjentowi lekko zaniepokojona tą niewiedzą na temat być może bardzo poważnej choroby, która jegomościa dotknęła. Pomyślałam po cichu: "jakaś nowa choroba weneryczna czy co??" ( Nie wiem dlaczego tak mi się skojarzyło... ;)) - No uczulenie na tulipany. - Odpowiada on patrząc na mnie. Dziewczyna prychnęła, uśmiechając się pod nosem. - Hm, nie słyszałam o tulipanozie szczerze mówiąc. Mogę panu dać coś ogólnie przeciw uczuleniom. Tabletki na alergię, maść jeśli ma pan wysypkę. - Ja nie mam jeszcze nic ale koleżanki, co pracują przy tulipanach mówiły, żeby coś wziąść. Ale niee, to jak pani nie wie co to jest, to niech pani nic nie daje. Najwyżej się dopytam. Główkowałam nad tą tulipanozą, to mnie facet zaskoczył! Wszedł szef. Zapytam może on mądrz

Jodyna i płyn Lugola. Apteczka pierwszej pomocy (2).

Jodyna Jednym z najstarszych leków odkażających jest Jodyna. Ciemnobrunatna ciecz, sprzedawana w małych, szklanych, ciemnych buteleczkach. To 3% SPIRYTUSOWY roztwór jodu z jodkiem potasu. Kiedyś wykonywano go w aptekach w recepturze, teraz jest produkowany już przemysłowo. 1. Zabójczo działa na bakterie, grzyby, wirusy. 2. Dezynfekuje zranienia i otarcia, ale nie można stosować jodyny na otwarte rany (np.: cięte). 3. Może być stosowana do walki z trądzikiem. Kiedyś stosowano jodynę w gabinetach kosmetycznych, rozcieńczano ją z wodą i takim roztworem przemywano twarz. Skóra była dezynfekowana i przez to zmniejszała objawy trądziku. Ciekawostką jest to, że równomiernie nałożony na skórę, roztwór z jodyną nadaje opalony odcień - co panie wykorzystywały kiedyś zamiast samoopalaczy. Wadą jest to, że może zabarwiać skórę na brudnawy, żółtawo - pomarańczowy  kolor i pozostawia smugi Ponadto jod wchłania się do organizmu i może uczulać, a jego nadmiar prowadzi do nadc

Dermatol i Kalium manganicum czyli proszki w Apteczce (3)

W domowej apteczce i w wyprawach wakacyjnych zmieszczą się na pewno 2 papierowe torebeczki z proszkami o nazwach: Dermatol i nadmanganian potasu - Kalium manganicum. Mają formę sypką więc się nie porozlewają w torebkach czy walizkach. Obydwa są dostępne w aptece. Dermatol to sproszkowana substancja, którą jest (o naukowo brzmiącej nazwie) - zasadowy galusan bizmutu.  Stosuje się go zewnętrznie na skaleczenia, otarcia, rany i to nawet te krwawiące i ropiejące, gdyż lekko posypane takim proszkiem ładnie się wysuszają.  Działa przeciwzapalnie, przeciwgnilnie, ściągająco, Może być stosowany także przy hemoroidach (czopki: Hemorectal , Procto-hemolan ), Leczy wypryski trądzikowe, owrzodzenia, odparzenia, stany zapalne skóry. Może być dodatkiem do maści, kremów, czopków, mazideł czy zawiesin. Ale jak to się używa? Wystarczy posypać niewielką ilością proszku na sączącą się ranę czy miejsce chorobowo zmienione - i już! O ile Dermatol stosujemy bezpośrednio