Przejdź do głównej zawartości

Natura w jesiennej apteczce domowej.


Jakie naturalne surowce i zioła warto mieć w jesiennej domowej apteczce.
W tym roku trochę mi się zebrało na naturalne, domowe, własnoręcznie zebrane składniki mojej prywatnej apteczki. 

Zbierałam kwiaty a potem owoce bzu czarnego na soki wzmacniające. Na działce u mamy pozbierałam i ususzyłam liście mięty pieprzowej i liście melisy. Niedawno kuzynka zaproponowała mi zebranie u siebie owoców aronii z czego oczywiście skorzystałam chętnie, mrożą się na nalewkę ;). Nie wspomnę o zamrożonej naci zielonej pietruszki czy też o koperku - w końcu to też zioła!
Nie udało mi się zebrać kwiatostanów lipy, chociaż w tym roku tak pachnąco zachęcały do zerwania. Pamiętam jak moja babcia je zbierała a potem na strychu suszyły się na rozłożonym na podłodze papierze. Potem herbata lipowa zimową porą całkiem inaczej smakuje. 

Zachęcam i was do korzystania surowców naturalnych. A jeśli nie zdążyliście sami ich pozbierać chyba, że po prostu nie lubicie tego albo się na tym nie znacie zapraszam do aptek i sklepów zielarskich, które posiadają bardzo wiele produktów bazujących na bogactwach natury.

I tak polecam do jesienno-zimowej apteczki:  

1. Aronię

zawiera dużą dawkę witaminy C, E, PP, rutynę, bioflanoidy i mikroelementy (wapń, żelazo).
Oprócz tego, że soki z aronii są świetne na wzmocnienie organizmu, to aronię stosować można pomocniczo w miażdżycy naczyń krwionośnych, nadciśnieniu, jest też dobra przy uszczelnianiu naczyń krwionośnych, poleca się ją także na poprawę wzroku. 

2. Bez czarny  

o jego właściwościach już pisałam TUTAJ, można go dostać w postaci soków, nalewki, syropów dostępnych w aptece np.: (Sambucol (syropy), Blukid (syrop), Scorbolamid kids (syrop),
Cerutin junior ( syrop), Pyramidonek (syropy), ExtraCe Immuno (tabletki), Sok z czarnego bzu, Bez czarny fix, Gripovita.)

3. Dziką różę 

ma m.in.: wit A, z grupy B w tym kwas foliowy, wit C, E, z owoców dzikiej róży robi się nalewki, herbatę, soki.  

4. Kwiatostan lipy  

działa napotnie, zawiera śluzy dlatego jest bardzo dobra na problemy z gardłem i kaszlem, ale działa też łagodnie uspokajająco, rozkurczowo i moczopędnie. Przy przeziębianiach cenny lek roślinny w postaci naparów, a na pewno wszystkim znany jest miód lipowy! 
Syrop z kwiatostanów lipy można stosować u dzieci nawet od 1 roku życia, są dostępne w wielu preparatach na przeziębienie i problemy z gardłem (np.: syr. Lipomal, syr. Pyramidonek Temperaturka, syr. Pelafen, Pastylki na kaszel i gardło, tabl. Bronchosol itp). 

5. Liść melisy

nieodzowny w apteczce, działa uspokajająco, rozkurczowo, wzmacniająco. 
Melisę można dostać w postaci ziół, herbat, tabletek, w preparatach złożonych (np.: Nervomix kaps, Meliski past.do ssania, Extraspasmina tabl, Tulleo syr na sen dla dzieci,  Melisal syr. dla dzieci,)

6. Liść Mięty Pieprzowej 

polecam ją głównie na dolegliwości bólowe w obrębie żołądka i trawienne, szczególnie znane są krople miętowe i napary z mięty. Kiedyś mięta była bardzo popularna, w tej chwili nie poleca się jej do częstego stosowania szczególnie małym dzieciom i kobietom w ciąży, może powodować zgagę (wbrew powszechnej opinii, że na zgagę jest świetna, a u małych dzieci skurcze krtani.

7. Liść pokrzywy

pokrzywa zawiera cenne minerały: potas, żelazo fosfor, ma też wit C, B2 i K. 
Wśród licznych zalet, ma właściwości moczopędne, oczyszcza organizm z toksyn, sok z pokrzywy lub napar stosowane są przy obrzękach. Wzmacniająco działa na schorzenia skóry i do pielęgnacji włosów. Można ją znaleźć w licznych preparatach kosmetycznych.

8. Kwiat lub koszyczek rumianku. 

to popularne zioło musi powtarzam musi się znaleźć w każdej apteczce. Zawiera chamazulen, sole mineralne, wit C, śluzy. Działanie rumianku jest bardzo szerokie działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie ran, rozkurcza mięśnie gładkie, dlatego można go z powodzeniem stosować w problemach z trawieniem, skurczach jelit, ale także ze względu na zawartość chamazulenu - świetny jest przy bólach gardła szczególnie w anginie (przetestowałam osobiście) a także w inhalacjach przy schorzeniach gardła, kaszlu i zatok.
Nie za bardzo wbrew powszechnej opinii powinno się go stosować do przemywania oczu bo może jeszcze bardziej podrażniać.

Preparaty z rumiankiem to oprócz herbat, mieszanek ziołowych, płyn do płukania Azulan, środki do pielęgnacji skóry z problemami trądzikowymi, pasty i żele do dziąseł łagodzące stany zapalne ale i przy ząbkowaniu dla niemowląt. itp.

Więcej w temacie można znaleźć też w postach poprzednich 



aptekareczka

Komentarze

Popularne

Tulipanoza...

 - Da mi pani coś na tulipanoze? Młody facet, ciągnący za sobą żonę z małym dzieckiem, wchodzi pewnym krokiem, z takim oto pytaniem na ustach. Na dzień dobry. - A co to jest tulipanoza? Bo ja nie wiem... - Przyznałam się pacjentowi lekko zaniepokojona tą niewiedzą na temat być może bardzo poważnej choroby, która jegomościa dotknęła. Pomyślałam po cichu: "jakaś nowa choroba weneryczna czy co??" ( Nie wiem dlaczego tak mi się skojarzyło... ;)) - No uczulenie na tulipany. - Odpowiada on patrząc na mnie. Dziewczyna prychnęła, uśmiechając się pod nosem. - Hm, nie słyszałam o tulipanozie szczerze mówiąc. Mogę panu dać coś ogólnie przeciw uczuleniom. Tabletki na alergię, maść jeśli ma pan wysypkę. - Ja nie mam jeszcze nic ale koleżanki, co pracują przy tulipanach mówiły, żeby coś wziąść. Ale niee, to jak pani nie wie co to jest, to niech pani nic nie daje. Najwyżej się dopytam. Główkowałam nad tą tulipanozą, to mnie facet zaskoczył! Wszedł szef. Zapytam może on mądrz

Jodyna i płyn Lugola. Apteczka pierwszej pomocy (2).

Jodyna Jednym z najstarszych leków odkażających jest Jodyna. Ciemnobrunatna ciecz, sprzedawana w małych, szklanych, ciemnych buteleczkach. To 3% SPIRYTUSOWY roztwór jodu z jodkiem potasu. Kiedyś wykonywano go w aptekach w recepturze, teraz jest produkowany już przemysłowo. 1. Zabójczo działa na bakterie, grzyby, wirusy. 2. Dezynfekuje zranienia i otarcia, ale nie można stosować jodyny na otwarte rany (np.: cięte). 3. Może być stosowana do walki z trądzikiem. Kiedyś stosowano jodynę w gabinetach kosmetycznych, rozcieńczano ją z wodą i takim roztworem przemywano twarz. Skóra była dezynfekowana i przez to zmniejszała objawy trądziku. Ciekawostką jest to, że równomiernie nałożony na skórę, roztwór z jodyną nadaje opalony odcień - co panie wykorzystywały kiedyś zamiast samoopalaczy. Wadą jest to, że może zabarwiać skórę na brudnawy, żółtawo - pomarańczowy  kolor i pozostawia smugi Ponadto jod wchłania się do organizmu i może uczulać, a jego nadmiar prowadzi do nadc

Dermatol i Kalium manganicum czyli proszki w Apteczce (3)

W domowej apteczce i w wyprawach wakacyjnych zmieszczą się na pewno 2 papierowe torebeczki z proszkami o nazwach: Dermatol i nadmanganian potasu - Kalium manganicum. Mają formę sypką więc się nie porozlewają w torebkach czy walizkach. Obydwa są dostępne w aptece. Dermatol to sproszkowana substancja, którą jest (o naukowo brzmiącej nazwie) - zasadowy galusan bizmutu.  Stosuje się go zewnętrznie na skaleczenia, otarcia, rany i to nawet te krwawiące i ropiejące, gdyż lekko posypane takim proszkiem ładnie się wysuszają.  Działa przeciwzapalnie, przeciwgnilnie, ściągająco, Może być stosowany także przy hemoroidach (czopki: Hemorectal , Procto-hemolan ), Leczy wypryski trądzikowe, owrzodzenia, odparzenia, stany zapalne skóry. Może być dodatkiem do maści, kremów, czopków, mazideł czy zawiesin. Ale jak to się używa? Wystarczy posypać niewielką ilością proszku na sączącą się ranę czy miejsce chorobowo zmienione - i już! O ile Dermatol stosujemy bezpośrednio