Przejdź do głównej zawartości

Ciąża a leki.

Piszę o lekach stosowanych głównie na własną rękę.

W okresie ciąży leki należy stosować rozważnie. O lekach, które stosowałyście np.: w chorobach serca czy cukrzycy przed ciążą musicie poinformować ginekologa. Z pozostałymi lekami stosowanymi sporadycznie np.: na przeziębienie, bóle, itp. trzeba teraz uważać.

Podczas ciąży zmienia się gospodarka hormonalna kobiety, ponadto obciążone są narządy wydalnicze czyli wątroba, nerki ale też układ krwionośny i oddechowy. To wszystko na raz powoduje, że upośledzone jest wydalanie toksyn z organizmu matki, w tym na przykład wydalanie leków. Płód jest szczególnie narażony na działanie leków, gdyż nie ma wykształconego systemu odtruwania swojego organizmu. Dlatego wiele leków nietoksycznych dla dorosłych może spowodować wady rozwojowe u maluchów, szczególnie w pierwszym trymestrze (trzech miesiącach) ciąży.
Mówi się wtedy o teratogennym lub embriotoksycznym działaniu leków, czyli takim działaniu ubocznym, które prowadzi do uszkodzenia płodu lub jego obumarcia.

Teratogenne leki to m.in.: detreomycyna, witamina A w dużych dawkach, tetracykliny, leki przeciwzakrzepowe i salicylany.

Unika się podawania antybiotyków kobietom w pierwszych miesiącach ciąży, gdy jednak jest to konieczne lekarz może zdecydować co można a czego nie.

Nawet niektóre zioła są niewskazane szczególnie te, które działają przeczyszczająco a zatem: liść senesu, korzeń rzewienia, aloes, kora kruszyny.
Nie stosujcie też krwawnika, żeń - szenia, cząbru, cynamonowca, tymianku, czy też chmielu a nawet mięty pieprzowej zawierają one m.in. olejki eteryczne, które mogą działać drażniąco. 
Nie pijcie szałwi lekarskiej czy piołunu, mogą mieć niekorzystne właściwości przy kurczliwości macicy.
Zioła, które można stosować bez obaw to: rumianek, melisa, imbir, nagietek, pokrzywa, mniszek lekarski.


Kilka propozycji na częste dolegliwości do stosowania w ciąży: 

1. Podrażnienia części intymnych.

Można stosować leki zawierające żywe kultury bakterii, które wyrównają florę bakteryjną zaburzoną w ciąży np.: Lactovaginal (kaps. dopochwowe), Iladian direct (dopochwowo lub doustnie), Lacidofil kaps doustne.

2. Przy grzybiczych zakażeniach.

Clotrimazol krem a do podmywania Tantum Rosa w saszetkach ( 1 saszetkę rozpuścić w pól litra przegotowanej wody i stosować do podmywania do 3 razy dziennie); 
polecam też płyny do higieny intymnej o lekko obniżonym pH np.: Lactacyd, Pliva Fem F.

3. Na dolegliwość bólowe w okolicy brzucha, jelit, skurczach żołądka.

Tu warto zastosować No-spę działającą rozkurczowo a rumianek wspomagająco. Ale uwaga! Jeśli ból jest niepokojący, dotyczy dolnych partii brzucha  oczywiście należy najpierw udać się do lekarza!

4. Bóle głowy, gorączka.

Można zastosować preparaty paracetamolu, nie wolno kwasu acetylosalicylowego czyli Aspiryny, Polopiryny (mogą wywoływać krwawienia).

5. Przeziębienie w ciąży.
  • Gdy Cię dopadnie katar są specjalne krople dla kobiet w ciąży np.: Prenalen Katar, bezpieczne są też sole morskie do nosa: Marimer, Sterimar, Quixx, ewentualnie homeopatyczne Euphorbium comp.
  • Można stosować leki typu: Rutinoscorbin, Cerutin z wit C i rutyną na wzmocnienie.
  • Na gardło do ssania: Prenalen Gardło, Isla, Tantum Verde pastylki, aerozole do gardła: ArgentinT, Hascosept, Tantum Verde, Uniben.

aptekareczka

Komentarze

Popularne

Tulipanoza...

 - Da mi pani coś na tulipanoze? Młody facet, ciągnący za sobą żonę z małym dzieckiem, wchodzi pewnym krokiem, z takim oto pytaniem na ustach. Na dzień dobry. - A co to jest tulipanoza? Bo ja nie wiem... - Przyznałam się pacjentowi lekko zaniepokojona tą niewiedzą na temat być może bardzo poważnej choroby, która jegomościa dotknęła. Pomyślałam po cichu: "jakaś nowa choroba weneryczna czy co??" ( Nie wiem dlaczego tak mi się skojarzyło... ;)) - No uczulenie na tulipany. - Odpowiada on patrząc na mnie. Dziewczyna prychnęła, uśmiechając się pod nosem. - Hm, nie słyszałam o tulipanozie szczerze mówiąc. Mogę panu dać coś ogólnie przeciw uczuleniom. Tabletki na alergię, maść jeśli ma pan wysypkę. - Ja nie mam jeszcze nic ale koleżanki, co pracują przy tulipanach mówiły, żeby coś wziąść. Ale niee, to jak pani nie wie co to jest, to niech pani nic nie daje. Najwyżej się dopytam. Główkowałam nad tą tulipanozą, to mnie facet zaskoczył! Wszedł szef. Zapytam może on mądrz

Jodyna i płyn Lugola. Apteczka pierwszej pomocy (2).

Jodyna Jednym z najstarszych leków odkażających jest Jodyna. Ciemnobrunatna ciecz, sprzedawana w małych, szklanych, ciemnych buteleczkach. To 3% SPIRYTUSOWY roztwór jodu z jodkiem potasu. Kiedyś wykonywano go w aptekach w recepturze, teraz jest produkowany już przemysłowo. 1. Zabójczo działa na bakterie, grzyby, wirusy. 2. Dezynfekuje zranienia i otarcia, ale nie można stosować jodyny na otwarte rany (np.: cięte). 3. Może być stosowana do walki z trądzikiem. Kiedyś stosowano jodynę w gabinetach kosmetycznych, rozcieńczano ją z wodą i takim roztworem przemywano twarz. Skóra była dezynfekowana i przez to zmniejszała objawy trądziku. Ciekawostką jest to, że równomiernie nałożony na skórę, roztwór z jodyną nadaje opalony odcień - co panie wykorzystywały kiedyś zamiast samoopalaczy. Wadą jest to, że może zabarwiać skórę na brudnawy, żółtawo - pomarańczowy  kolor i pozostawia smugi Ponadto jod wchłania się do organizmu i może uczulać, a jego nadmiar prowadzi do nadc

Dermatol i Kalium manganicum czyli proszki w Apteczce (3)

W domowej apteczce i w wyprawach wakacyjnych zmieszczą się na pewno 2 papierowe torebeczki z proszkami o nazwach: Dermatol i nadmanganian potasu - Kalium manganicum. Mają formę sypką więc się nie porozlewają w torebkach czy walizkach. Obydwa są dostępne w aptece. Dermatol to sproszkowana substancja, którą jest (o naukowo brzmiącej nazwie) - zasadowy galusan bizmutu.  Stosuje się go zewnętrznie na skaleczenia, otarcia, rany i to nawet te krwawiące i ropiejące, gdyż lekko posypane takim proszkiem ładnie się wysuszają.  Działa przeciwzapalnie, przeciwgnilnie, ściągająco, Może być stosowany także przy hemoroidach (czopki: Hemorectal , Procto-hemolan ), Leczy wypryski trądzikowe, owrzodzenia, odparzenia, stany zapalne skóry. Może być dodatkiem do maści, kremów, czopków, mazideł czy zawiesin. Ale jak to się używa? Wystarczy posypać niewielką ilością proszku na sączącą się ranę czy miejsce chorobowo zmienione - i już! O ile Dermatol stosujemy bezpośrednio