Przejdź do głównej zawartości

Infekcje intymne.

U kobiet zdarzają się dość często ale będące w równowadze prawidłowe środowisko fizjologiczne pochwy samo potrafi sobie z tym poradzić. W pochwie znajdują się bowiem pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus acidophilus) wytwarzające kwas mlekowy ale i inne substancje o działaniu obronnym, które w kwaśnym środowisku hamują wzrost chorobotwórczych mikroorganizmów. 

Jeśli jednak dojdzie pod wpływem różnych czynników do namnożenia głównie bakterii beztlenowych, które niszczą pałeczki kwasu mlekowego, te nie dadzą sobie rady z ochroną dochodzi do infekcji, którą trzeba zwalczyć wspomagając się dodatkowymi środkami.

Objawy infekcji pochwy to m.in.:
  • upławy, często o nieprzyjemnym zapachu określanym jako "rybi zapach";
  • rzadka, biaława wydzielina;
  • pieczenie podczas stosunku płciowego;
  • nie zawsze świąd i podrażnienie.
Po badaniu ogólnym moczu na które skieruje was lekarz:
  • zwiększone pH pochwy powyżej 4,5;
  • widoczne bakterie.
Zdarza się, że nie zawsze objawy te są dokuczliwe i jak już wspominałam same możemy sobie z nimi poradzić korzystając np.: z przyjmowania pałeczek kwasu mlekowego.


Skąd się biorą takie infekcje bakteryjne?
  • gdy nie przestrzegamy higieny intymnej, wróciłyśmy z urlopu, gdzie korzystałyśmy z basenów, publicznych toalet;
  • stosowałyśmy antybiotyki, które wyjałowiły nasz organizm z pożytecznych bakterii;
  • przy zaburzeniach hormonalnych;
  • u kobiet w ciąży;
  • u kobiet w okresie około menopauzalnym;
  • przy menstruacji, gdy nie zmieniamy często podpasek czy tamponów;
  • noszenie zbyt obcisłych spodni;
  • ale też i przy zbytniej higienie tj.: irygacje pochwy, zbyt częste podmywanie.
Nieleczone i nawracające infekcje bakteryjne mogą prowadzić do komplikacji np.: zakażenia cewki moczowej albo szyjki macicy. Dlatego dobrze jest stosować profilaktykę a przy silnym zakażeniu bakteryjnym udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa.
Z reguły leczenie trwa do 7 dni a potem kontrola u lekarza. Obejmuje zastosowanie leków na receptę, działających miejscowo lub (i) przy groźniejszych zakażeniach antybiotyków typu: klindamycyna, metronidazol.

Jak zapobiegać infekcjom i jak sobie pomóc, jeśli już nas coś zaatakuje a nie mamy jeszcze terminu wizyty u lekarza.
W aptece bez recepty na tego typu dolegliwość:

1. Pałeczki kwasu mlekowego 
doustnie: Lacidofil, Lacibios femina, Iladian, 
dopochwowo: Ecovag, Invag, Iladian direct, Lactovaginal, Provag.

2. Witamina C aby zakwasić środowisko
doustnie w tabletkach 
lub dopochwowo np.: Feminella Vagi C, Vitagyn C.

3. Płyny do higieny intymnej, zawierające kwas mlekowy i obniżające pH pochwy np.: Lactacyd femina, żel Iladian, Vagisil, Ziaja intima.

4. Preparaty z nagietkiem likwidującym stany zapalne lub rumiankiem, mogą być w postaci płynów do higieny intymnej np.: firmy Alexis Viva płyn do hig. intymnej, lub dopochwowo w tabletkach Vagical, płyn rumiankowo - nagietkowy Azucalen.

5. Roztwór z nadmanganianu potasu do podmywania także w niewielkim stężeniu można podawać na błony śluzowe, gdyż działa odkażająco, np.: Alexis Viva Z nadmanganianem potasu lub rozrobić samemu (1 tabletka nadmanganianu na 400 ml wody).

6. Preparat Tantum Rosa przy stanach zapalnych pochwy ale też i po połogu. Rozpuścić 1 saszetkę w 0,5 do litra przegotowanej wody i do podmywania do 2-3 razy dziennie.

aptekareczka 

Komentarze

Popularne

Tulipanoza...

 - Da mi pani coś na tulipanoze? Młody facet, ciągnący za sobą żonę z małym dzieckiem, wchodzi pewnym krokiem, z takim oto pytaniem na ustach. Na dzień dobry. - A co to jest tulipanoza? Bo ja nie wiem... - Przyznałam się pacjentowi lekko zaniepokojona tą niewiedzą na temat być może bardzo poważnej choroby, która jegomościa dotknęła. Pomyślałam po cichu: "jakaś nowa choroba weneryczna czy co??" ( Nie wiem dlaczego tak mi się skojarzyło... ;)) - No uczulenie na tulipany. - Odpowiada on patrząc na mnie. Dziewczyna prychnęła, uśmiechając się pod nosem. - Hm, nie słyszałam o tulipanozie szczerze mówiąc. Mogę panu dać coś ogólnie przeciw uczuleniom. Tabletki na alergię, maść jeśli ma pan wysypkę. - Ja nie mam jeszcze nic ale koleżanki, co pracują przy tulipanach mówiły, żeby coś wziąść. Ale niee, to jak pani nie wie co to jest, to niech pani nic nie daje. Najwyżej się dopytam. Główkowałam nad tą tulipanozą, to mnie facet zaskoczył! Wszedł szef. Zapytam może on mądrz

Jodyna i płyn Lugola. Apteczka pierwszej pomocy (2).

Jodyna Jednym z najstarszych leków odkażających jest Jodyna. Ciemnobrunatna ciecz, sprzedawana w małych, szklanych, ciemnych buteleczkach. To 3% SPIRYTUSOWY roztwór jodu z jodkiem potasu. Kiedyś wykonywano go w aptekach w recepturze, teraz jest produkowany już przemysłowo. 1. Zabójczo działa na bakterie, grzyby, wirusy. 2. Dezynfekuje zranienia i otarcia, ale nie można stosować jodyny na otwarte rany (np.: cięte). 3. Może być stosowana do walki z trądzikiem. Kiedyś stosowano jodynę w gabinetach kosmetycznych, rozcieńczano ją z wodą i takim roztworem przemywano twarz. Skóra była dezynfekowana i przez to zmniejszała objawy trądziku. Ciekawostką jest to, że równomiernie nałożony na skórę, roztwór z jodyną nadaje opalony odcień - co panie wykorzystywały kiedyś zamiast samoopalaczy. Wadą jest to, że może zabarwiać skórę na brudnawy, żółtawo - pomarańczowy  kolor i pozostawia smugi Ponadto jod wchłania się do organizmu i może uczulać, a jego nadmiar prowadzi do nadc

Dermatol i Kalium manganicum czyli proszki w Apteczce (3)

W domowej apteczce i w wyprawach wakacyjnych zmieszczą się na pewno 2 papierowe torebeczki z proszkami o nazwach: Dermatol i nadmanganian potasu - Kalium manganicum. Mają formę sypką więc się nie porozlewają w torebkach czy walizkach. Obydwa są dostępne w aptece. Dermatol to sproszkowana substancja, którą jest (o naukowo brzmiącej nazwie) - zasadowy galusan bizmutu.  Stosuje się go zewnętrznie na skaleczenia, otarcia, rany i to nawet te krwawiące i ropiejące, gdyż lekko posypane takim proszkiem ładnie się wysuszają.  Działa przeciwzapalnie, przeciwgnilnie, ściągająco, Może być stosowany także przy hemoroidach (czopki: Hemorectal , Procto-hemolan ), Leczy wypryski trądzikowe, owrzodzenia, odparzenia, stany zapalne skóry. Może być dodatkiem do maści, kremów, czopków, mazideł czy zawiesin. Ale jak to się używa? Wystarczy posypać niewielką ilością proszku na sączącą się ranę czy miejsce chorobowo zmienione - i już! O ile Dermatol stosujemy bezpośrednio