Przejdź do głównej zawartości

Zakrzepica. Czas na nogi.

Co to takiego zakrzepica?

Zakrzepica dotyczy zapalenia żył głębokich: podkolanowej, udowej lub biodrowej.
Objawia się m.in.: bólem podczas chodzenia, obrzękiem, sinawym zabarwieniem skóry. Zakrzepica może prowadzić do zatoru płuc*. Dochodzi do niej przy tworzeniu się skrzepu przy zbyt wolnym przepływie krwi przez naczynia.
Sprzyja jej nadwaga, niewydolność serca i płuc, nowotwory, unieruchomienie kończyny (np. przez gips po złamaniu), żylaki nóg.

Nogi nasze noszą całe życie duuży ciężar. Trzeba o nie dbać czule. Stojąca, kilkugodzinna praca, taka jak m.in aptekarki, lub siedząca praca np.: kierowca TIRa,  informatyka, czy kasjera, kiedy nie mamy zbytnio urozmaiconego ruchu może powodować zaburzenia krążenia kończyn dolnych, w skrócie: choroby żył.

Objawy to:
- ciężkość nóg,
- bóle,
- opuchlizny,
- tzw. pajączki, popękane naczynka,
- żylaki,
- zakrzepica żył - jako groźny już efekt końcowy.

Żyły transportują krew z kończyn do serca i co ciekawe, to wbrew prawu grawitacji!! (Zawsze powtarzam, że organizm człowieka to cud natury).
W żyłach znajdują się zastawki, które umożliwiają przepływ krwi tylko w jednym kierunku: do serca właśnie. Do swej pracy potrzebują też siły mięśni, wtedy to całość działa idealnie.

Gdy za długo siedzimy lub stoimy w jednej pozycji - w bezruchu - krew zaczyna zalegać w żyłach. Często rozciąga ściany naczyń, a one nie mogąc odprowadzić nadwyżki krwi wyżej, zaczynają przepuszczać osocze do innych tkanek.
Wtedy to mamy: obrzęki nóg, lub pojawiają sie pajączki na skórze. A to już wstęp do późniejszej niewydolności.

                         Dlatego aby zapobiec takim stanom trzeba koniecznie!!!:

1. Dbać o ruch, chociażby chodzenie po schodach, spacerki, rowerek, taniec czy też samo napinanie mięśni łydek.

2. No nie oszukujmy się - ważna jest też nasza waga! ;).
 

3. Unikanie bardzo wysokich obcasów, (w tej chwili bardzo na czasie, sama też lubie).
 

4. Unikanie gorących kąpieli, sauny ( i tu mój organizm się ostro buntuje, bo kąpiele to rzecz święta dla relaksingu! I jak to pogodzić??).
 

5. Odpoczynek z nogami uniesionymi do góry...Oo i to jest bardzoooo przyjemne, książeczka, leżanko, nóżki zarzucone na oparcie kanapy lub ścianę - potem mogę podziwiać na niej swoje ślady stóp po tłustym kremie...
 

6....i nie zakładamy nogi na nogę, bo pogarsza to ukrwienie tkanek. Choć to takie kobiece. [ patrz redaktor Elżbieta Jaworowicz. Swoją drogą, tak się zastanawiam (jak na nią patrzę), czy dałaby tak dwa razy je wokół siebie zakręcić? ;)].

Do lepszego ukrwienia można zastosować preparaty zmniejszające krzepliwość na bazie heparyny, są to maści m.in.: : Aescin (prep. złożony), Esceven (prep. złożony), Heparinum, Heparin, Lioton, Lioven. 
Likwidują obrzęki, siniaki.
Dobry też jest kasztanowcem lub rutyną, które uszczelniają naczynka, dobre przy pajączkach, można je znaleźć m.in.: Venescin, Żel z kasztanowca, Esceven, Vitaleg (maść, tabl.)

Preparaty doustne zawierają w składzie kasztanowiec, rutynę, diosmine, hesperydyne : Aescin, Cyclo 3 fort, Esceven, Troxerutin, Venolan, Venescin, Diosminex, Dih, Diohespan max, Otrex, itp.



aptekareczka, oczywiście dbająca o swe nogi...


Komentarze

Popularne

Tulipanoza...

 - Da mi pani coś na tulipanoze? Młody facet, ciągnący za sobą żonę z małym dzieckiem, wchodzi pewnym krokiem, z takim oto pytaniem na ustach. Na dzień dobry. - A co to jest tulipanoza? Bo ja nie wiem... - Przyznałam się pacjentowi lekko zaniepokojona tą niewiedzą na temat być może bardzo poważnej choroby, która jegomościa dotknęła. Pomyślałam po cichu: "jakaś nowa choroba weneryczna czy co??" ( Nie wiem dlaczego tak mi się skojarzyło... ;)) - No uczulenie na tulipany. - Odpowiada on patrząc na mnie. Dziewczyna prychnęła, uśmiechając się pod nosem. - Hm, nie słyszałam o tulipanozie szczerze mówiąc. Mogę panu dać coś ogólnie przeciw uczuleniom. Tabletki na alergię, maść jeśli ma pan wysypkę. - Ja nie mam jeszcze nic ale koleżanki, co pracują przy tulipanach mówiły, żeby coś wziąść. Ale niee, to jak pani nie wie co to jest, to niech pani nic nie daje. Najwyżej się dopytam. Główkowałam nad tą tulipanozą, to mnie facet zaskoczył! Wszedł szef. Zapytam może on mądrz

Jodyna i płyn Lugola. Apteczka pierwszej pomocy (2).

Jodyna Jednym z najstarszych leków odkażających jest Jodyna. Ciemnobrunatna ciecz, sprzedawana w małych, szklanych, ciemnych buteleczkach. To 3% SPIRYTUSOWY roztwór jodu z jodkiem potasu. Kiedyś wykonywano go w aptekach w recepturze, teraz jest produkowany już przemysłowo. 1. Zabójczo działa na bakterie, grzyby, wirusy. 2. Dezynfekuje zranienia i otarcia, ale nie można stosować jodyny na otwarte rany (np.: cięte). 3. Może być stosowana do walki z trądzikiem. Kiedyś stosowano jodynę w gabinetach kosmetycznych, rozcieńczano ją z wodą i takim roztworem przemywano twarz. Skóra była dezynfekowana i przez to zmniejszała objawy trądziku. Ciekawostką jest to, że równomiernie nałożony na skórę, roztwór z jodyną nadaje opalony odcień - co panie wykorzystywały kiedyś zamiast samoopalaczy. Wadą jest to, że może zabarwiać skórę na brudnawy, żółtawo - pomarańczowy  kolor i pozostawia smugi Ponadto jod wchłania się do organizmu i może uczulać, a jego nadmiar prowadzi do nadc

Dermatol i Kalium manganicum czyli proszki w Apteczce (3)

W domowej apteczce i w wyprawach wakacyjnych zmieszczą się na pewno 2 papierowe torebeczki z proszkami o nazwach: Dermatol i nadmanganian potasu - Kalium manganicum. Mają formę sypką więc się nie porozlewają w torebkach czy walizkach. Obydwa są dostępne w aptece. Dermatol to sproszkowana substancja, którą jest (o naukowo brzmiącej nazwie) - zasadowy galusan bizmutu.  Stosuje się go zewnętrznie na skaleczenia, otarcia, rany i to nawet te krwawiące i ropiejące, gdyż lekko posypane takim proszkiem ładnie się wysuszają.  Działa przeciwzapalnie, przeciwgnilnie, ściągająco, Może być stosowany także przy hemoroidach (czopki: Hemorectal , Procto-hemolan ), Leczy wypryski trądzikowe, owrzodzenia, odparzenia, stany zapalne skóry. Może być dodatkiem do maści, kremów, czopków, mazideł czy zawiesin. Ale jak to się używa? Wystarczy posypać niewielką ilością proszku na sączącą się ranę czy miejsce chorobowo zmienione - i już! O ile Dermatol stosujemy bezpośrednio