Przejdź do głównej zawartości

O nadmiernym poceniu.



Leżaczek, słoneczko, upał. Trzy minuty i już jestem mokra, pot spływa ze skroni, na brzuchu pojawiają się kropelki, plecy też wilgotne. Uroki wysokich temperatur...

Ale to nic, oto cała fizjologia naszego organizmu tzw. chłodzenie. 

Pot ma funkcje termoregulacyjną, czyli utrzymuje odpowiednią temperaturę naszego ciała, żebyśmy się nie przegrzali.

Pozwala na usunięcie toksycznych produktów przemiany materii.

Doskonale nawilża skórę, dzięki czemu, przy bardzo wysokich temperaturach nie wysusza się. Zawiera mocznik i kwas mlekowy, który dodawany jest niemal do wszystkich kremów nawilżających.

Normalnie, pocimy się już w temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza - będąc w normalnym ubraniu i w stanie spoczynku.

Może też być pocenie psychiczne, nadmiernie pocą się wówczas dłonie i stopy.

Pot jest bezwonny.

Przykry zapach potu jest brakiem higieny i następstwem działania bakterii. Zależy też od płci, koloru skóry, diety i zażywanych leków.

Pot wraz z wydzieliną gruczołów łojowych, tworzy płaszcz hydrolipidowy, chroni skórę przed inwazją bakterii, grzybów, wirusów, odpowiada za utrzymanie właściwego pH skóry i ma właściwości immunologiczne.

Nadmierne pocenie może mieć związek z niektórymi stanami fizjologicznymi:
·         -wysiłek fizyczny,
·         -ciąża,
·         -spożywanie ostrych i gorących pokarmów,
·         -z czynnikami emocjonalnymi tj. lęki, ból, strach, niepokój, stres,
·         -z zaburzeniami endokrynologicznymi,
·         -cukrzyca,
·         -otyłość,
·         -menopauza.

Co na to?

Z doustnych lekarstw można zastosować szałwię, która ogranicza wydzielanie potu, działa też antyseptycznie czyli niszczy w małym stopniu drobnoustroje. Dostępna jest w postaci tabletek, herbatki do zaparzania oraz w preparacie Perspiblock.

Zazwyczaj najprostszą metodą jest stosowanie dezodorantów lub antyperspirantów czy blokerów oczywiście zaraz po wodzie z mydłem ;).
Przy nadmiernym poceniu stóp, co dotyczy głównie panów i niezbyt przyjemnej woni warto zastosować preparaty wysuszające proszkowe np.: talki, zasypki z dodatkami mentolu, szałwi, środków przeciwgrzybiczych. Dużo tego w aptekach.


Dezodorant kontra antyperspirant

 DEZODORANT
 
zawiera składniki antybakteryjne           (triklosan, heksachlorofen),
zawiera substancje zapachowe,
zaw. olejki eteryczne,
alkohol etylowy –czym wysuszają skórę i mogą podrażniać,
działa krócej.                                                                              


ANTYPERSPIRANT  

zawiera składniki blokujące wydzielanie potu,
zawiera głównie chlorowodorek glinu,
nie wnika do gruczołu potowego ale pozostaje na powierzchni skóry i zmienia się w żel nie zatykając porów,
obniża wydzielanie potu,
działa kilkanaście godzin.



Komentarze

Popularne

Tulipanoza...

 - Da mi pani coś na tulipanoze? Młody facet, ciągnący za sobą żonę z małym dzieckiem, wchodzi pewnym krokiem, z takim oto pytaniem na ustach. Na dzień dobry. - A co to jest tulipanoza? Bo ja nie wiem... - Przyznałam się pacjentowi lekko zaniepokojona tą niewiedzą na temat być może bardzo poważnej choroby, która jegomościa dotknęła. Pomyślałam po cichu: "jakaś nowa choroba weneryczna czy co??" ( Nie wiem dlaczego tak mi się skojarzyło... ;)) - No uczulenie na tulipany. - Odpowiada on patrząc na mnie. Dziewczyna prychnęła, uśmiechając się pod nosem. - Hm, nie słyszałam o tulipanozie szczerze mówiąc. Mogę panu dać coś ogólnie przeciw uczuleniom. Tabletki na alergię, maść jeśli ma pan wysypkę. - Ja nie mam jeszcze nic ale koleżanki, co pracują przy tulipanach mówiły, żeby coś wziąść. Ale niee, to jak pani nie wie co to jest, to niech pani nic nie daje. Najwyżej się dopytam. Główkowałam nad tą tulipanozą, to mnie facet zaskoczył! Wszedł szef. Zapytam może on mądrz

Jodyna i płyn Lugola. Apteczka pierwszej pomocy (2).

Jodyna Jednym z najstarszych leków odkażających jest Jodyna. Ciemnobrunatna ciecz, sprzedawana w małych, szklanych, ciemnych buteleczkach. To 3% SPIRYTUSOWY roztwór jodu z jodkiem potasu. Kiedyś wykonywano go w aptekach w recepturze, teraz jest produkowany już przemysłowo. 1. Zabójczo działa na bakterie, grzyby, wirusy. 2. Dezynfekuje zranienia i otarcia, ale nie można stosować jodyny na otwarte rany (np.: cięte). 3. Może być stosowana do walki z trądzikiem. Kiedyś stosowano jodynę w gabinetach kosmetycznych, rozcieńczano ją z wodą i takim roztworem przemywano twarz. Skóra była dezynfekowana i przez to zmniejszała objawy trądziku. Ciekawostką jest to, że równomiernie nałożony na skórę, roztwór z jodyną nadaje opalony odcień - co panie wykorzystywały kiedyś zamiast samoopalaczy. Wadą jest to, że może zabarwiać skórę na brudnawy, żółtawo - pomarańczowy  kolor i pozostawia smugi Ponadto jod wchłania się do organizmu i może uczulać, a jego nadmiar prowadzi do nadc

Dermatol i Kalium manganicum czyli proszki w Apteczce (3)

W domowej apteczce i w wyprawach wakacyjnych zmieszczą się na pewno 2 papierowe torebeczki z proszkami o nazwach: Dermatol i nadmanganian potasu - Kalium manganicum. Mają formę sypką więc się nie porozlewają w torebkach czy walizkach. Obydwa są dostępne w aptece. Dermatol to sproszkowana substancja, którą jest (o naukowo brzmiącej nazwie) - zasadowy galusan bizmutu.  Stosuje się go zewnętrznie na skaleczenia, otarcia, rany i to nawet te krwawiące i ropiejące, gdyż lekko posypane takim proszkiem ładnie się wysuszają.  Działa przeciwzapalnie, przeciwgnilnie, ściągająco, Może być stosowany także przy hemoroidach (czopki: Hemorectal , Procto-hemolan ), Leczy wypryski trądzikowe, owrzodzenia, odparzenia, stany zapalne skóry. Może być dodatkiem do maści, kremów, czopków, mazideł czy zawiesin. Ale jak to się używa? Wystarczy posypać niewielką ilością proszku na sączącą się ranę czy miejsce chorobowo zmienione - i już! O ile Dermatol stosujemy bezpośrednio