Przejdź do głównej zawartości

Ząbkowanie

Pierwszy ząbek pojawia się z reguły w 6 miesiącu życia niemowlaka i jest to dolna jedynka. Piszę z reguły bo już słyszałam od mam, że pierwszy ząbek dziecko miało już w 4 miesiącu.
Czasami już od 3 miesiąca dziecko zaczyna się nadmiernie ślinić - co nie oznacza, że już od razu ząbek wyjdzie. Od 4 miesiąca dziąsła mogą być rozpulchnione, pobolewać, być bardzie czerwone, dziecko zaczyna wkładać do buzi paluszki i je ssać. Może to być początek. Jeśli dotkniecie (umytymi!) waszymi palcami wyczujecie stwardnienia a nawet dojrzycie już białe końcówki zębów.
Trzeba dzieciątku ulżyć bo z czasem zacznie być bardziej marudne, płaczliwe i drażliwe.

Podawajcie już gryzaczki, są takie specjalne szorstkie, które jednocześnie masują dziąsła. Są też takie, które można schłodzić w lodówce i one też przyniosą malcowi ulgę.
Masujcie też dziąsła własnym palcem lub specjalnymi gumowymi szczoteczkami np.: Canpol.

Do tego możecie sięgnąć już po żele na ból dziąseł. Zawierają one m.in.: środek znieczulający miejscowo - lidokainę (od 0,5g/100g) a także rumianek, który łagodzi stany zapalne.
 
Zacznę od łagodniejszych środków: AnaftinBaby żel - nawilża i łagodzi dziąsła, zawiera aloes, który łagodzi podrażnienia, hialuronian sodu działający regenerująco i nawilża podrażnione dziąsła. Może być stosowany nie tylko przy ząbkowaniu ale nadżerkach, stanach zapalnych dziąseł.

Ostatnio pojawił się Dentosept A Mini spray - ziołowy preparat, do zastosowania nie tylko przy ząbkowaniu ale i aftach czy nadżerkach i ogólnie problemach z dziąsłami u dzieci. Zawiera roślinne składniki np.: olejek z mięty pieprzowej, eukaliptusa - działające odświeżająco i chłodząco a do tego w składzie znajdziecie działającą przeciwbakteryjnie oktenidynę i wit B2 i B3, które pomagają dziąsłom się szybciej regenerować.

Wśród żelów silniej działających wymienię: Bobodent - ma lidokainę, rumianek i tymianek, Calgel z lidokainą oraz DentinoxN jego składniki to: lidokaina, rumianek, ksylitol działający przeciwpróchniczo.

Kilka wskazówek:
- preparaty te trzeba stosować po posiłku i do 15 minut nie podawać dziecku nic do picia czy jedzenia, żeby miały możliwość się wchłonąć i powlec dziąsła warstwą ochronną,
- warto trzymać je w lodowce, żeby pomogły przynieść natychmiastową ulgę,
- nakładając żele masujcie przy tym dziąsła przez chwilę,
- nie należy smarować częściej niż max. 6 razy dziennie.

Z doustnych preparatów homeopatycznych w aptekach dostaniecie Camilia z firmy Boiron, podaję się w jednorazowych dawkach tzw. minimsach 3 – 6 razy na dobę, wkrapla się do buzi zawartość całego pojemniczka.

Z firmy Heel również homeopatyczny dostępny jest Viburcol Plus podawany doustnie, dzieci od 3 miesiąca do 2 roku życia: 5 kropli 3 razy dziennie. Lek ten działa uspokajająco, łagodzi dolegliwości niepokoju, proponowany może być w stanach kolek, bolesności zębów u niemowląt.
Dostępny jest też w czopkach Viburcol compositum, podaje się 1 czopek na dobę u niemowląt powyżej 3 m-ca ale radzę się skonsultować z pediatrą przed podaniem. Należy też wiedzieć czy dziecko nie jest uczulone na któryś składnik. Ponadto leki te raz są w wykazie leków sprzedawanych na receptę, a co jakiś czas wprowadza się zmianę dostępnych bez recepty, dlatego warto wcześniej zapytać lekarza.

Przy ząbkowaniu może występować podwyższona temperatura, po konsultacji z lekarzem można podawać też czopki lub zawiesinę przeciwgorączkową paracetamol lub ibuprofen w odpowiedniej do wagi dawce.
I cóż jeszcze - uzbrójcie się w cierpliwość. Może dla Was zaproponuję herbatkę z melisą?
:)

A tak w przybliżeniu wyrzynają się poszczególne zęby mleczne:

 (górna szczęka)     27   15   19   10   8    8   10   19   15   27
 (dolna szczęka)     26   16   19   13   6    6   13   19   16   26

(cyfry i liczby oznaczają miesiąc życia)



aptekareczka - mama ząbkującej dziewczynki.


Komentarze

Popularne

Tulipanoza...

 - Da mi pani coś na tulipanoze? Młody facet, ciągnący za sobą żonę z małym dzieckiem, wchodzi pewnym krokiem, z takim oto pytaniem na ustach. Na dzień dobry. - A co to jest tulipanoza? Bo ja nie wiem... - Przyznałam się pacjentowi lekko zaniepokojona tą niewiedzą na temat być może bardzo poważnej choroby, która jegomościa dotknęła. Pomyślałam po cichu: "jakaś nowa choroba weneryczna czy co??" ( Nie wiem dlaczego tak mi się skojarzyło... ;)) - No uczulenie na tulipany. - Odpowiada on patrząc na mnie. Dziewczyna prychnęła, uśmiechając się pod nosem. - Hm, nie słyszałam o tulipanozie szczerze mówiąc. Mogę panu dać coś ogólnie przeciw uczuleniom. Tabletki na alergię, maść jeśli ma pan wysypkę. - Ja nie mam jeszcze nic ale koleżanki, co pracują przy tulipanach mówiły, żeby coś wziąść. Ale niee, to jak pani nie wie co to jest, to niech pani nic nie daje. Najwyżej się dopytam. Główkowałam nad tą tulipanozą, to mnie facet zaskoczył! Wszedł szef. Zapytam może on mądrz

Jodyna i płyn Lugola. Apteczka pierwszej pomocy (2).

Jodyna Jednym z najstarszych leków odkażających jest Jodyna. Ciemnobrunatna ciecz, sprzedawana w małych, szklanych, ciemnych buteleczkach. To 3% SPIRYTUSOWY roztwór jodu z jodkiem potasu. Kiedyś wykonywano go w aptekach w recepturze, teraz jest produkowany już przemysłowo. 1. Zabójczo działa na bakterie, grzyby, wirusy. 2. Dezynfekuje zranienia i otarcia, ale nie można stosować jodyny na otwarte rany (np.: cięte). 3. Może być stosowana do walki z trądzikiem. Kiedyś stosowano jodynę w gabinetach kosmetycznych, rozcieńczano ją z wodą i takim roztworem przemywano twarz. Skóra była dezynfekowana i przez to zmniejszała objawy trądziku. Ciekawostką jest to, że równomiernie nałożony na skórę, roztwór z jodyną nadaje opalony odcień - co panie wykorzystywały kiedyś zamiast samoopalaczy. Wadą jest to, że może zabarwiać skórę na brudnawy, żółtawo - pomarańczowy  kolor i pozostawia smugi Ponadto jod wchłania się do organizmu i może uczulać, a jego nadmiar prowadzi do nadc

Dermatol i Kalium manganicum czyli proszki w Apteczce (3)

W domowej apteczce i w wyprawach wakacyjnych zmieszczą się na pewno 2 papierowe torebeczki z proszkami o nazwach: Dermatol i nadmanganian potasu - Kalium manganicum. Mają formę sypką więc się nie porozlewają w torebkach czy walizkach. Obydwa są dostępne w aptece. Dermatol to sproszkowana substancja, którą jest (o naukowo brzmiącej nazwie) - zasadowy galusan bizmutu.  Stosuje się go zewnętrznie na skaleczenia, otarcia, rany i to nawet te krwawiące i ropiejące, gdyż lekko posypane takim proszkiem ładnie się wysuszają.  Działa przeciwzapalnie, przeciwgnilnie, ściągająco, Może być stosowany także przy hemoroidach (czopki: Hemorectal , Procto-hemolan ), Leczy wypryski trądzikowe, owrzodzenia, odparzenia, stany zapalne skóry. Może być dodatkiem do maści, kremów, czopków, mazideł czy zawiesin. Ale jak to się używa? Wystarczy posypać niewielką ilością proszku na sączącą się ranę czy miejsce chorobowo zmienione - i już! O ile Dermatol stosujemy bezpośrednio