Przejdź do głównej zawartości

Dolegliwości powakacyjne.


Z wakacji przywozimy różne pamiątki, również w postaci chorób.
Tak jak moja szwagierka np.: anginę - od klimatyzacji ma zawalone górne drogi oddechowe, uszy gardło.
Na to już niestety pomoże tylko lekarz i antybiotyk.

Można też przywieźć: grzybicę, opryszczkę, infekcję intymną, oparzenie słoneczne, zatrucie pokarmowe. Zdarza się zwłaszcza w zatłoczonych urlopowych kurortach, basenach, kampingach, wakacyjnych romantycznych przygodach. Jak sobie z nimi poradzić?

Na opryszczkę polecam do smarowania krem przeciwwirusowy z acyklowirem np: Hascovir, Zovirax. Jeśli komuś nie pomoże można próbować wysuszyć ten swędzący wyprysk płynem Sonol lub pastą cynkową. Są też przezroczyste plasterki, żeby nie roznosić nieładnie wyglądającego na ustach pęcherza. 
Gdy jesteś nosicielem wirusa tzn.: występuje u Ciebie opryszczka kilka razy do roku warto zastosować kurację doustną. Obecnie jest dostępny bez recepty np.: Hascovir control 200mg (acyklowir) lub Groprinosin czy jego odpowiednik Neosine (inozyna). Są to leki w postaci tabletek doustnych, które zawierają substancje przeciwwirusową pomagającą w podniesieniu odporności.
I tak leki z acyklowirem w dawce 200mg stosuje się 1 tabl co 4 godz. przez 5 dni,
leki z inozyną - stosuje się zazwyczaj 3 razy dziennie po 2tabl.
Jeśli macie nawracający problem z opryszczką zachęcam jednak do porady swego lekarza rodzinnego. 
Więcej o opryszczce pisałam w poście TUTAJ   doczytajcie proszę.

Infekcje intymne. 
To już sprawa może być poważniejsza, więc zanim traficie do ginekologa można sobie ulżyć w cierpieniu.

Polecam - na zakażenie cewki moczowej (kiedy boli i piecze przy oddawaniu moczu) coś z furaginum (już można bez recepty np.: Urofuraginum stosuje się 3 * 2 tabl) lub Urosept w tabletkach - lek ziołowy (3* 2 tabl.) i do tego Wit. C , zakwasza i działa lekko moczopędnie. 
A przy silnych bólach, coś przeciwbólowego na bazie ibuprofenu. 
Profilaktycznie można zażywać żurawinę. Jest dostępna w postaci tabletek, soku lub suszona.

Na infekcję zapalną pochwy: czyli przy upławach, swędzeniu (podejrzenie grzybicy pochwy): Clotrimazol krem.
Do podmywania Tantum Rosa w saszetkach, zawiera lek z grupy przeciwzapalnych. Polecany przy pieczeniu warg sromowych, stanach zapalnych pochwy. Rozpuścić saszetkę w 0,5 litra przegotowanej wody do podmywania 2-3 razy dziennie.
Do tego pałeczki kwasu mlekowego najlepiej w preparatach dopochwowych i witamina C do zakwaszenia pH pochwy. 
Lepiej nie bagatelizować dolegliwości kobiecych moje panie i warto po tzw. pierwszej poradzie farmaceutycznej, gdy infekcja nie przechodzi po 2 dniach pójść do lekarza.

Oparzenie słoneczne: sprawdzone od lat pianka w aerosolu z d-panthenolem, spryskać czerwoną skórę i poczekać aż pianka sama wsiąknie. Jeśli jej nie macie na pierwszy rzut posmarujcie ciało maślanką lub kefirem, to sposób naszych babć.
 
Warto mieć pod ręką, poniższe artykuły:
  • O grzybicy znajdziecie TUTAJ
  • Opryszczka bardziej szczegółowo TUTAJ
  • Oparzenia słoneczne TUTAJ
  • Infekcje intymne TUTAJ
aptekareczka

P.S jeśli macie pytania zachęcam do komentarzy.

Komentarze

Popularne

Tulipanoza...

 - Da mi pani coś na tulipanoze? Młody facet, ciągnący za sobą żonę z małym dzieckiem, wchodzi pewnym krokiem, z takim oto pytaniem na ustach. Na dzień dobry. - A co to jest tulipanoza? Bo ja nie wiem... - Przyznałam się pacjentowi lekko zaniepokojona tą niewiedzą na temat być może bardzo poważnej choroby, która jegomościa dotknęła. Pomyślałam po cichu: "jakaś nowa choroba weneryczna czy co??" ( Nie wiem dlaczego tak mi się skojarzyło... ;)) - No uczulenie na tulipany. - Odpowiada on patrząc na mnie. Dziewczyna prychnęła, uśmiechając się pod nosem. - Hm, nie słyszałam o tulipanozie szczerze mówiąc. Mogę panu dać coś ogólnie przeciw uczuleniom. Tabletki na alergię, maść jeśli ma pan wysypkę. - Ja nie mam jeszcze nic ale koleżanki, co pracują przy tulipanach mówiły, żeby coś wziąść. Ale niee, to jak pani nie wie co to jest, to niech pani nic nie daje. Najwyżej się dopytam. Główkowałam nad tą tulipanozą, to mnie facet zaskoczył! Wszedł szef. Zapytam może on mądrz

Jodyna i płyn Lugola. Apteczka pierwszej pomocy (2).

Jodyna Jednym z najstarszych leków odkażających jest Jodyna. Ciemnobrunatna ciecz, sprzedawana w małych, szklanych, ciemnych buteleczkach. To 3% SPIRYTUSOWY roztwór jodu z jodkiem potasu. Kiedyś wykonywano go w aptekach w recepturze, teraz jest produkowany już przemysłowo. 1. Zabójczo działa na bakterie, grzyby, wirusy. 2. Dezynfekuje zranienia i otarcia, ale nie można stosować jodyny na otwarte rany (np.: cięte). 3. Może być stosowana do walki z trądzikiem. Kiedyś stosowano jodynę w gabinetach kosmetycznych, rozcieńczano ją z wodą i takim roztworem przemywano twarz. Skóra była dezynfekowana i przez to zmniejszała objawy trądziku. Ciekawostką jest to, że równomiernie nałożony na skórę, roztwór z jodyną nadaje opalony odcień - co panie wykorzystywały kiedyś zamiast samoopalaczy. Wadą jest to, że może zabarwiać skórę na brudnawy, żółtawo - pomarańczowy  kolor i pozostawia smugi Ponadto jod wchłania się do organizmu i może uczulać, a jego nadmiar prowadzi do nadc

Dermatol i Kalium manganicum czyli proszki w Apteczce (3)

W domowej apteczce i w wyprawach wakacyjnych zmieszczą się na pewno 2 papierowe torebeczki z proszkami o nazwach: Dermatol i nadmanganian potasu - Kalium manganicum. Mają formę sypką więc się nie porozlewają w torebkach czy walizkach. Obydwa są dostępne w aptece. Dermatol to sproszkowana substancja, którą jest (o naukowo brzmiącej nazwie) - zasadowy galusan bizmutu.  Stosuje się go zewnętrznie na skaleczenia, otarcia, rany i to nawet te krwawiące i ropiejące, gdyż lekko posypane takim proszkiem ładnie się wysuszają.  Działa przeciwzapalnie, przeciwgnilnie, ściągająco, Może być stosowany także przy hemoroidach (czopki: Hemorectal , Procto-hemolan ), Leczy wypryski trądzikowe, owrzodzenia, odparzenia, stany zapalne skóry. Może być dodatkiem do maści, kremów, czopków, mazideł czy zawiesin. Ale jak to się używa? Wystarczy posypać niewielką ilością proszku na sączącą się ranę czy miejsce chorobowo zmienione - i już! O ile Dermatol stosujemy bezpośrednio