czwartek, kwietnia 13

Lżejsze święta

Na stołach za kilka dni na pewno nie zabraknie ciężkostrawnych potraw. 
Podam kilka dostępnych i niedrogich ziół i leków, które możecie dostać w aptekach, sklepach zielarskich czy sklepach ze zdrową żywnością. A może zwyczajnie macie je w domu w szafce z przyprawami. 

Dolegliwości wątrobowe uśmierzą:

1. Melisa lekarska, która oprócz uspokojenia, na co zwykle ją kupujemy działa rozkurczowo i żółciopędnie. Wato się w nią zaopatrzyć. Jest dostępna jako zioła luzem, w torebkach do zaparzania czy też tabletkach.

2. Mniszek lekarski, działa żółciopędnie, co jest niezbędne w prawidłowej pracy wątroby.


3. Ostropest plamisty, nasz pospolity oset, którego nasiona mają niebagatelną korzyść. Mianowicie regenerują wątrobę oczyszczając ją z toksyn, świetnie działa przy stłuszczeniu wątroby, po nadmiernej ilości stosowanych leków, przy zatruciach alkoholem czy też wspomagająco przy chorobach przewlekłych wątroby, m.in.: marskości, wirusowym zapaleniu wątroby.
Dostępny w postaci nasion luzem lub w preparatach gotowych m.in.: Artecholin N płyn, Sylimarol tabl., Sylimaryna tabl., Tabletki przeciw niestrawności, Rapchaholin C tabl., Silimax kaps., Lagosa tabl. 
Dodam, że ostatnio panuje moda na ostropest plamisty i można czasami przepłacić np.: w internecie czy sprzedaży wysyłkowej - nie dajcie się oszukać, nie warto.

4. Przegotowana woda z miodem i dodatkiem soku cytrynowego. Świetnie regeneruje wątrobę i oczyszcza organizm. Warto sobie przeprowadzić taką kurację po świętach. O własciwościach miodu pisałam wcześniej TUTAJ.

 Skurcze i dolegliwości żołądka pomogą zlikwidować:

1. Kolendra
2. Kminek
3. Koper włoski
4. Melisa
5. Mięta pieprzowa
6. Rozmaryn
7. Siemie lniane czyli nasiona lnu.


W święta wielkanocne oprócz kiełbas, szynek, żurków na stole króluje też chrzan i ćwikła. Nie bez powodu. Chrzan ma właściwości pobudzające soki trawienne, dlatego spożywa się go właśnie przy tłustych potrawach. 

Na nadkwaśność i zgagę odwołam Was do postu TUTAJ.

Oprócz w/w ziół są też rzecz jasna inne leki nieziołowe wprawdzie już kiedyś, przy okazji Święta Bożego Narodzenia pisałam ale są to leki uniwersalne dlatego przypomnę:
  • coś na wzdęcia : Espumisan, Ulgix, Esputicon,
  • coś na wątrobę, po rodzinnych spotkaniach przy wódeczce: Hepatil, Sylimarol, Hepatenal, Essentiale Forte, Hepason,
  • coś na lepsze trawienie: Raphacholin C, Ulgix trawienie, Boldaloin,
  • coś na zgagę: Ranigast, Controloc, Pantoprazol, Bioprazol, Alugastrin,
  • coś na nerwy: Melisa (jest jak widać uniwersalna ;)) Kalms, Valerin, Tabletki uspokające,
  • coś na biegunkę, węgiel - Carbo medicinalis, nifuroksazidum Endiex, Nifuroksazyd lub loperamidum Laremid, Stoperan, Imodium
  • coś osłonowego na żołądek: Siemie lniane, Krople żołądkowe.
 Wesołych Świąt i dużo zdrowia!


 aptekareczka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz