Przejdź do głównej zawartości

Lawenda, olejek lawendowy.

Uwielbiam lawendę, za jej urok, zapach. Uspokaja, kojarzy mi się z latem, wakacjami.
A teraz jest właśnie okres jej zbioru. Zbieramy kwiatostany w lipcu i sierpniu - w okresie rozkwitania i suszymy w przewiewnym, raczej ciemnym miejscu. Po wyschnięciu okruszamy kwiaty, odrzucamy szypułki i mamy surowiec czyli Flos Lavendulae. 


Z kwiatów uzyskujemy przez proces destylacji z parą wodną olejek lawendowy - wpływa on uspokajająco, łagodzi nadpobudliwość i pomaga w zasypianiu.
Działa on przeciwbakteryjnie a także przeciwgrzybiczo. Najczęściej znamy go jednak z zastosowań w kosmetyce w żelach pod prysznic, balsamach do ciała, mydłach. 

Może wiecie o tym, że inhalacje z olejku lawendowego są świetne przy przeziębieniach, szczególnie zaś w chorobach dróg oddechowych tj.: infekcji gardła i krtani, zapaleniu oskrzeli ale też przy katarze i trudnościach z oddychaniem. Można go zastosować nawet u małych dzieci, jego działanie przeciwbakteryjne ułatwia zwalczanie chorób. Przetestowałam na własnym dzieciątku. Kiedy moja córeczka miała 3 tygodnie i dostała silny katar, stawiałam w pokojach "kominki" z wodą z kilkoma kroplami olejku lawendowego, żeby jej się lepiej oddychało. (Poradziła mi to doświadczona położna).

Napar z kwiatów lawendy można stosować przy dolegliwościach trawiennych, działa łagodnie rozkurczowo w kolce jelitowej, wzdęciach.
Działa też jak wspominałam uspokajająco, dlatego często jest jednym ze składników mieszanek uspokajających np: kropli Nerwosol, herbatek ziołowych czy też tabletek o działaniu uspokajającym.

Olejek eteryczny z kwiatów lawendy często stosuję się do maści, kremów i balsamów do smarowania trudno gojących się ran, do preparatów o działaniu przeciwgrzybiczym. Olejek też powoduje lepsze ukrwienie - stąd jego zastosowanie do maści o charakterze rozgrzewającym i pomagającym w reumatyzmie (Aromactiv żel, Maść niedźwiedzia rozgrzewająca, Maść końska).

Polecam lawendę szczególnie jako środek na odprężenie. Kąpiel z dodatkiem kwiatów lawendy, lub kilka kropel olejku, gdy jesteście przemęczeni pracą i ciężkim dniem. 

A może wino lawendowe? W księgach zielarskich znalazłam taki oto przepis:
10 g kwiatów lawendy
5g owoców kolendry
2 g owoców anyżu 
macerować przez 2 tygodnie w 1/2 litra czerwonego wina często mieszając. Potem przecedzić.

Albo uda wam się znaleźć miód lawendowy?

P.S. Lawenda działa odstraszająco na mole i odstrasza też komary!

aptekareczka

Komentarze

Popularne

Tulipanoza...

 - Da mi pani coś na tulipanoze? Młody facet, ciągnący za sobą żonę z małym dzieckiem, wchodzi pewnym krokiem, z takim oto pytaniem na ustach. Na dzień dobry. - A co to jest tulipanoza? Bo ja nie wiem... - Przyznałam się pacjentowi lekko zaniepokojona tą niewiedzą na temat być może bardzo poważnej choroby, która jegomościa dotknęła. Pomyślałam po cichu: "jakaś nowa choroba weneryczna czy co??" ( Nie wiem dlaczego tak mi się skojarzyło... ;)) - No uczulenie na tulipany. - Odpowiada on patrząc na mnie. Dziewczyna prychnęła, uśmiechając się pod nosem. - Hm, nie słyszałam o tulipanozie szczerze mówiąc. Mogę panu dać coś ogólnie przeciw uczuleniom. Tabletki na alergię, maść jeśli ma pan wysypkę. - Ja nie mam jeszcze nic ale koleżanki, co pracują przy tulipanach mówiły, żeby coś wziąść. Ale niee, to jak pani nie wie co to jest, to niech pani nic nie daje. Najwyżej się dopytam. Główkowałam nad tą tulipanozą, to mnie facet zaskoczył! Wszedł szef. Zapytam może on mądrz

Jodyna i płyn Lugola. Apteczka pierwszej pomocy (2).

Jodyna Jednym z najstarszych leków odkażających jest Jodyna. Ciemnobrunatna ciecz, sprzedawana w małych, szklanych, ciemnych buteleczkach. To 3% SPIRYTUSOWY roztwór jodu z jodkiem potasu. Kiedyś wykonywano go w aptekach w recepturze, teraz jest produkowany już przemysłowo. 1. Zabójczo działa na bakterie, grzyby, wirusy. 2. Dezynfekuje zranienia i otarcia, ale nie można stosować jodyny na otwarte rany (np.: cięte). 3. Może być stosowana do walki z trądzikiem. Kiedyś stosowano jodynę w gabinetach kosmetycznych, rozcieńczano ją z wodą i takim roztworem przemywano twarz. Skóra była dezynfekowana i przez to zmniejszała objawy trądziku. Ciekawostką jest to, że równomiernie nałożony na skórę, roztwór z jodyną nadaje opalony odcień - co panie wykorzystywały kiedyś zamiast samoopalaczy. Wadą jest to, że może zabarwiać skórę na brudnawy, żółtawo - pomarańczowy  kolor i pozostawia smugi Ponadto jod wchłania się do organizmu i może uczulać, a jego nadmiar prowadzi do nadc

Dermatol i Kalium manganicum czyli proszki w Apteczce (3)

W domowej apteczce i w wyprawach wakacyjnych zmieszczą się na pewno 2 papierowe torebeczki z proszkami o nazwach: Dermatol i nadmanganian potasu - Kalium manganicum. Mają formę sypką więc się nie porozlewają w torebkach czy walizkach. Obydwa są dostępne w aptece. Dermatol to sproszkowana substancja, którą jest (o naukowo brzmiącej nazwie) - zasadowy galusan bizmutu.  Stosuje się go zewnętrznie na skaleczenia, otarcia, rany i to nawet te krwawiące i ropiejące, gdyż lekko posypane takim proszkiem ładnie się wysuszają.  Działa przeciwzapalnie, przeciwgnilnie, ściągająco, Może być stosowany także przy hemoroidach (czopki: Hemorectal , Procto-hemolan ), Leczy wypryski trądzikowe, owrzodzenia, odparzenia, stany zapalne skóry. Może być dodatkiem do maści, kremów, czopków, mazideł czy zawiesin. Ale jak to się używa? Wystarczy posypać niewielką ilością proszku na sączącą się ranę czy miejsce chorobowo zmienione - i już! O ile Dermatol stosujemy bezpośrednio