Przejdź do głównej zawartości

Ból

Ból to reakcja naszego ciała na jakąś niedogodność, z którą przyszło nam walczyć, wskazówka, że coś robimy źle z naszym organizmem albo, że coś się złego z nim dzieje.

W skrócie impulsy bólowe powstają na skutek podrażnienia zakończeń czuciowych, potem są przenoszone przez nerwy czuciowe do rdzenia kręgowego. Nasze ciało następnie reaguje odczuwalnymi zmianami np: skurczem mięśni, poceniem się, zaburzeniami sercowymi. No i dzieje się czyli boli.

Istnieje coś takiego jak tolerancja na ból, największy bodziec, który człowiek może znieść. Zależy to od indywidualnych cech naszego ciała. Jeden człowiek ma wyższą tolerancję inny niższą. Jeden zniesie więcej od drugiego.

Jest też próg bólowy - to najmniejszy bodziec, który już pobudza receptory bólowe. 


Leki na ból na chwilę go łagodzą ale nie zawsze działają na przyczynę bólu. Cokolwiek, ktokolwiek by wam wmawiał, że lek działa tylko na ząb lub ból głowy, kolana itp. - kłamie. Po prostu leki przeciwbólowe uśmierzają ból, czasem działają też przeciwzapalnie a czasem i przeciwgorączkowo ale ogólnie - na organizm - a nie na łokieć, palec czy szyję.
Wszystko zależy od rodzaju schorzenia i jeden lek może pomóc bardziej inny mniej. Ponadto ból towarzyszy też licznym chorobom przewlekłym.

Podstawowy podział leków przeciwbólowych to:
- nienarkotyczne leki przeciwbólowe;
- narkotyczne (wyłącznie na receptę).

Substancje przeciwbólowe można stosować w postaci doustnej lub miejscowej, tabletki, kapsułki, tabletki do ssania, żele, maści, aerozole, syropy, saszetki, czopki, nawet plastry.
Warto zawsze poradzić się aptekarza co wybrać czy coś działającego przeciwzapalnie a może
i przeciwgorączkowo.
Osobiście jestem przerażona ilościami środków przeciwbólowych jakie wręcz pożeramy!! A nie są to leki obojętne dla naszego organizmu, przyjmowane w nadmiarze mogą uszkadzać błonę śluzową żołądka, mogą uczulać, powodować wysypki, uszkadzać wątrobę.

Najpopularniejsze substancje przeciwbólowe dostępne bez recepty to:

paracetamol
(przeciwbólowo i przeciwgorączkowo w przedawkowaniu uszkadza wątrobę!)
m.in.: Apap, Calpol, Codipar, Efferalgan, Paracetamol

ibuprofen
(przeciwbólowo przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo)
m.in.: Ibuprom, Nurofen, Ibufen, Ibum

kwas acetylosalicylowy
(przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, hamuje agregację krwinek, co ma zastosowanie w profilaktyce zawału serca w małych dawkach)
m.in.: Acard, Acesan, Alka-Prim, Alka-Seltzer, Aspiryna, Polocard, Polopiryna, Upsarin C 

diclofenak
(silnie przeciwbólowo, przeciwzapalnie, często przy chorobach stawów, chorobach reumatycznych)
m.in.:Voltaren, tabletki, żele, Dicloziaja żel, Olfen żel

meloxicam
(przeciwzapalnie, przeciwbólowo, głównie bóle stawów, mięśni)
m.in.: Aspicam, Opokan

naproxen
(przeciwzapalnie, przeciwbólowo) 
m.in.: Naxii, Naproxen żel 

Jak zażywać leki przeciwbólowe?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi wszystko zależy od schorzenia i siły bólu - dlatego warto pytać, co zresztą zawsze podkreślam.
:)
 
Zwracajcie uwagę na to, jaką ma substancję czynną dany lek - jest napisana pod nazwą handlową aby nie powielać i nie przedawkować leków!

Zdarza się, że leki przeciwbólowe mogą w nadmiarze powodować uczucie zgagi, pieczenia albo uszkadzać błonę śluzową żołądka. Można wtedy zastosować leki działające osłonowo. O tym można doczytać TUTAJ ... 

aptekareczka

Komentarze

Popularne

Tulipanoza...

 - Da mi pani coś na tulipanoze? Młody facet, ciągnący za sobą żonę z małym dzieckiem, wchodzi pewnym krokiem, z takim oto pytaniem na ustach. Na dzień dobry. - A co to jest tulipanoza? Bo ja nie wiem... - Przyznałam się pacjentowi lekko zaniepokojona tą niewiedzą na temat być może bardzo poważnej choroby, która jegomościa dotknęła. Pomyślałam po cichu: "jakaś nowa choroba weneryczna czy co??" ( Nie wiem dlaczego tak mi się skojarzyło... ;)) - No uczulenie na tulipany. - Odpowiada on patrząc na mnie. Dziewczyna prychnęła, uśmiechając się pod nosem. - Hm, nie słyszałam o tulipanozie szczerze mówiąc. Mogę panu dać coś ogólnie przeciw uczuleniom. Tabletki na alergię, maść jeśli ma pan wysypkę. - Ja nie mam jeszcze nic ale koleżanki, co pracują przy tulipanach mówiły, żeby coś wziąść. Ale niee, to jak pani nie wie co to jest, to niech pani nic nie daje. Najwyżej się dopytam. Główkowałam nad tą tulipanozą, to mnie facet zaskoczył! Wszedł szef. Zapytam może on mądrz

Jodyna i płyn Lugola. Apteczka pierwszej pomocy (2).

Jodyna Jednym z najstarszych leków odkażających jest Jodyna. Ciemnobrunatna ciecz, sprzedawana w małych, szklanych, ciemnych buteleczkach. To 3% SPIRYTUSOWY roztwór jodu z jodkiem potasu. Kiedyś wykonywano go w aptekach w recepturze, teraz jest produkowany już przemysłowo. 1. Zabójczo działa na bakterie, grzyby, wirusy. 2. Dezynfekuje zranienia i otarcia, ale nie można stosować jodyny na otwarte rany (np.: cięte). 3. Może być stosowana do walki z trądzikiem. Kiedyś stosowano jodynę w gabinetach kosmetycznych, rozcieńczano ją z wodą i takim roztworem przemywano twarz. Skóra była dezynfekowana i przez to zmniejszała objawy trądziku. Ciekawostką jest to, że równomiernie nałożony na skórę, roztwór z jodyną nadaje opalony odcień - co panie wykorzystywały kiedyś zamiast samoopalaczy. Wadą jest to, że może zabarwiać skórę na brudnawy, żółtawo - pomarańczowy  kolor i pozostawia smugi Ponadto jod wchłania się do organizmu i może uczulać, a jego nadmiar prowadzi do nadc

Dermatol i Kalium manganicum czyli proszki w Apteczce (3)

W domowej apteczce i w wyprawach wakacyjnych zmieszczą się na pewno 2 papierowe torebeczki z proszkami o nazwach: Dermatol i nadmanganian potasu - Kalium manganicum. Mają formę sypką więc się nie porozlewają w torebkach czy walizkach. Obydwa są dostępne w aptece. Dermatol to sproszkowana substancja, którą jest (o naukowo brzmiącej nazwie) - zasadowy galusan bizmutu.  Stosuje się go zewnętrznie na skaleczenia, otarcia, rany i to nawet te krwawiące i ropiejące, gdyż lekko posypane takim proszkiem ładnie się wysuszają.  Działa przeciwzapalnie, przeciwgnilnie, ściągająco, Może być stosowany także przy hemoroidach (czopki: Hemorectal , Procto-hemolan ), Leczy wypryski trądzikowe, owrzodzenia, odparzenia, stany zapalne skóry. Może być dodatkiem do maści, kremów, czopków, mazideł czy zawiesin. Ale jak to się używa? Wystarczy posypać niewielką ilością proszku na sączącą się ranę czy miejsce chorobowo zmienione - i już! O ile Dermatol stosujemy bezpośrednio