Przejdź do głównej zawartości

Choroby ucha.

Mój kochany braciszek przyjechał z dalekiego miasta ze stanem zapalnym ucha. Śpieszę zatem ze ściągawką co w takiej sytuacji robić.

Czym to się objawia?

Ból ucha, opuchlizna, zaczerwienienie okolicy małżowiny usznej.

Co na to ?

Oczywiście na pierwszy rzut środek przeciwzapalny i przeciwbólowy jednocześnie może być coś z grupy leków na bazie substancji leczniczych typu:
  • ibuprofen, (Ibuprom, Ibum, Nurofen)
  • naproxen,  (Aleve tabl., Naxii tabl.,)
  • diclofenac, (Voltaren kaps, tabl),
Do tego miejscowo można zastosować krople dostępne bez recepty np.: Ototalgin - tylko, że zawiera salicylan choliny i osoby uczulone na tę substancję muszą uważać, Antotalgin natural z dodatkiem nagietka który ma działanie przeciwzapalne.

Nie jest to łatwa w leczeniu dolegliwość, jeśli preparaty, które wymieniłam powyżej nie pomagają to koniecznie do lekarza.
Zapalenie ucha może wywołać poważne skutki, łącznie z zaburzeniami błędnika a i ogłuchnięciem!

Coś jeszcze na koniec o higienie ucha.

Do usuwania nadmiaru woskowiny - są już krople ułatwiające rozpuszczenie wosku np.: Audispray, A-cerumen, Cerumax, Solwax, Olivocap.
Nie należy przy czyszczeniu ucha pchać głęboko patyczków higienicznych!! Delikatnie, ewentualnie po zewnętrznej małżowinie.

Uszy są wrażliwe na różnice temperatur, wiatr, mróz, przeciągi dlatego np.: po wyjściu zimą z basenu czy tuż po umyciu głowy (co mnie się osobiście tyczy ;)) na zewnątrz - no co? - czapka, beret, opaska, nauszniki na uszy załóż!!

Hałas to powolny zabójca słuchu.
Bezpieczne natężenie dźwięku jest poniżej 85 dB a już przy 130 dB jest tzw. próg bólu.
Chodzenie w słuchawkach niszczy słuch, prowadzi do nieodwracalnych zmian a nawet do utraty słuchu czy zaburzenia równowagi. Przecież narząd słuchu jest jednocześnie narządem równowagi (dla przypomnienia z anatomii).

Jeśli raz się miało stan zapalny ucha lubi on powracać,  ucho już jest nadwrażliwe na wszelkie bodźce zewnętrzne. Wtedy to już nawet przy przeziębieniu ogólnym lub zatok może nam dokuczać ból ucha.

aptekareczka

Komentarze

Popularne

Tulipanoza...

 - Da mi pani coś na tulipanoze? Młody facet, ciągnący za sobą żonę z małym dzieckiem, wchodzi pewnym krokiem, z takim oto pytaniem na ustach. Na dzień dobry. - A co to jest tulipanoza? Bo ja nie wiem... - Przyznałam się pacjentowi lekko zaniepokojona tą niewiedzą na temat być może bardzo poważnej choroby, która jegomościa dotknęła. Pomyślałam po cichu: "jakaś nowa choroba weneryczna czy co??" ( Nie wiem dlaczego tak mi się skojarzyło... ;)) - No uczulenie na tulipany. - Odpowiada on patrząc na mnie. Dziewczyna prychnęła, uśmiechając się pod nosem. - Hm, nie słyszałam o tulipanozie szczerze mówiąc. Mogę panu dać coś ogólnie przeciw uczuleniom. Tabletki na alergię, maść jeśli ma pan wysypkę. - Ja nie mam jeszcze nic ale koleżanki, co pracują przy tulipanach mówiły, żeby coś wziąść. Ale niee, to jak pani nie wie co to jest, to niech pani nic nie daje. Najwyżej się dopytam. Główkowałam nad tą tulipanozą, to mnie facet zaskoczył! Wszedł szef. Zapytam może on mądrz

Jodyna i płyn Lugola. Apteczka pierwszej pomocy (2).

Jodyna Jednym z najstarszych leków odkażających jest Jodyna. Ciemnobrunatna ciecz, sprzedawana w małych, szklanych, ciemnych buteleczkach. To 3% SPIRYTUSOWY roztwór jodu z jodkiem potasu. Kiedyś wykonywano go w aptekach w recepturze, teraz jest produkowany już przemysłowo. 1. Zabójczo działa na bakterie, grzyby, wirusy. 2. Dezynfekuje zranienia i otarcia, ale nie można stosować jodyny na otwarte rany (np.: cięte). 3. Może być stosowana do walki z trądzikiem. Kiedyś stosowano jodynę w gabinetach kosmetycznych, rozcieńczano ją z wodą i takim roztworem przemywano twarz. Skóra była dezynfekowana i przez to zmniejszała objawy trądziku. Ciekawostką jest to, że równomiernie nałożony na skórę, roztwór z jodyną nadaje opalony odcień - co panie wykorzystywały kiedyś zamiast samoopalaczy. Wadą jest to, że może zabarwiać skórę na brudnawy, żółtawo - pomarańczowy  kolor i pozostawia smugi Ponadto jod wchłania się do organizmu i może uczulać, a jego nadmiar prowadzi do nadc

Dermatol i Kalium manganicum czyli proszki w Apteczce (3)

W domowej apteczce i w wyprawach wakacyjnych zmieszczą się na pewno 2 papierowe torebeczki z proszkami o nazwach: Dermatol i nadmanganian potasu - Kalium manganicum. Mają formę sypką więc się nie porozlewają w torebkach czy walizkach. Obydwa są dostępne w aptece. Dermatol to sproszkowana substancja, którą jest (o naukowo brzmiącej nazwie) - zasadowy galusan bizmutu.  Stosuje się go zewnętrznie na skaleczenia, otarcia, rany i to nawet te krwawiące i ropiejące, gdyż lekko posypane takim proszkiem ładnie się wysuszają.  Działa przeciwzapalnie, przeciwgnilnie, ściągająco, Może być stosowany także przy hemoroidach (czopki: Hemorectal , Procto-hemolan ), Leczy wypryski trądzikowe, owrzodzenia, odparzenia, stany zapalne skóry. Może być dodatkiem do maści, kremów, czopków, mazideł czy zawiesin. Ale jak to się używa? Wystarczy posypać niewielką ilością proszku na sączącą się ranę czy miejsce chorobowo zmienione - i już! O ile Dermatol stosujemy bezpośrednio