Szef chodzi już tydzień z opryszczką.
Zaczął od plastrów na opryszczkę, są przezroczyste, ochraniają skórę przed zewnętrznymi czynnikami i nie pozwalają się rozsiewać wirusowi.
W dzień, kiedy chodzi się do pracy i nie chce odstraszać klientów idealne. Skóra musi być sucha podczas zakładania, żeby się nie odkleiły.
Są też maści przeciwwirusowe: Hascovir, Zovirax, Erazaban, lub płyn wysuszający Sonol.
Można na przykład w dzień użyć plastra, wieczorem maści.
Warto też zażyć witaminę B complex.
Żeby wysuszyć jątrzący się wyprysk stosuje się pastę cynkową.
Skąd się bierze opryszczka? Wywołuje ją wirus HSV (herpes simplex virus ), który należy do rodziny wirusów wywołującej nie tylko opryszczkę wargowa ale też m.in.: opryszczkę narządów płciowych, półpasiec, ospę wietrzną, cytomegalię, gorączkę trzydniową.
Możemy być jego nosicielami, lub mieliśmy kontakt z nosicielem. Uaktywnia się w wyniku spadku odporności naszego organizmu. Zarazić się można drogą kropelkową (kaszel, kichnięcie) lub bezpośrednio podczas pocałunku, picia z jednej szklanki, wspólne ręczniki, etc.
Opryszczka wargowa, najczęściej pojawia się w okolicach ust, gdzie skóra jest najdelikatniejsza, ale może pojawić się w nosie.
Jeśli wirus dostanie się do organizmu, to będziemy z nim żyć zawsze, choć będzie w stanie uśpienia i może się przez długi czas nie ukazywać w postaci wyprysku. Chyba, że będziemy osłabieni, przeziębieni, chorzy.
A propos.
Dziś przyszedł przystojny, wysoki, ładnie zbudowany młody mężczyzna. Pokazuje mi na wargę i mówi proszę mi dać coś na to.
- No wygląda mi to na opryszczkę.
- A co to jest wirus?, tak?
- Tak, wywołuje ją wirus.
- To co znaczy się, że mogłem się nim jakoś zarazić?
- No tak, mógł pan na przykład mieć do czynienia z jakąś nosicielką...
Chłopak zrobił się czerwony, uśmiechnął się nieśmiało spuszczając głowę.
Też się uśmiechnęłam i spojrzeliśmy na siebie porozumiewawczo...
aptekareczka
Komentarze
Prześlij komentarz