Wiosna idzie!
Wstałam dziś 6:40, słońce ostro przyświeca, patrzę przez okno: 2 biegaczy truchtem przebiega przez alejkę, wieczorem będzie ich więcej i jeszcze dojdą nordic walk'owcy ze swoimi kijkami.
Ludzie budzą się już na wiosnę z letargu zimowego, niemal jak niedźwiedzie w Tatrach. A propos Tatr to też już się nie mogę doczekać zdobywania szczytów.
A na to przesilenie wiosenne i pobudzenie proponuje żeń szeń, czyli Panax ginseng.
Występuje w Korei i północno-wschodnich Chinach, uprawiany jest też na Kaukazie i Ukrainie. Najlepszy jest jednak surowiec pochodzący z Ameryki północnej, którego uprawy przeniesiono też do Azji.
Korzeń żeń szenia, czasami przyjmuje kształt człowieka stąd może wzięły się wierzenia, że jest życiodajny.
Wyciągi z żeń szenia faktycznie działają pobudzająco, badaniami nad jego właściwościami zajęli się Japończycy i Rosjanie i wyodrębnili tzw. ginsenozydy.
Żeń-szeń pomimo działania pobudzającego m.in.: serce, nie podnosi ciśnienia tętniczego krwi, obniża poziom cukru we krwi, ponadto działa moczopędne, co też powoduje odtrucie organizmu.
Zwiększa wydolność organizmu, przy wyczerpujących ćwiczeniach fizycznych, ogólnym osłabieniu organizmu, także po chorobach, przy małej odporności, po zabiegach chirurgicznych i przy spadku potencji.
Aleee jest też i ale.
Żeń szeń w nadmiarze może wywołać działania uboczne, czyli: biegunki, nadciśnienia, wysypki skórne i senność jest to tzw. syndrom żeń-szeniowy.
Preparaty z żeń-szeniem są już wszędzie ale warto zwracać uwagę z jakiego źródła pochodzi, najlepiej kupić w aptece ewentualnie w sklepach zielarskich.
Często są połączone z witaminami,
np: Bodymax, Olimp Żeń szeń, Vitaminer Energia, Multi tabs z żeń szeniem itp.
np: Bodymax, Olimp Żeń szeń, Vitaminer Energia, Multi tabs z żeń szeniem itp.
Jest też połączenie żeń szenia z preparatami magnezowymi:
Warto pytać aptekarzy - doradzą na pewno!
A my szykujmy się na podbój wiosny, buciki sportowe, no w każdym razie wygodne, dressss i na spacerek!
aptekareczka
Komentarze
Prześlij komentarz