U kobiet zdarzają się dość często ale będące w równowadze prawidłowe środowisko fizjologiczne pochwy samo potrafi sobie z tym poradzić. W pochwie znajdują się bowiem pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus acidophilus) wytwarzające kwas mlekowy ale i inne substancje o działaniu obronnym, które w kwaśnym środowisku hamują wzrost chorobotwórczych mikroorganizmów.
Jeśli jednak dojdzie pod wpływem różnych czynników do namnożenia głównie bakterii beztlenowych, które niszczą pałeczki kwasu mlekowego, te nie dadzą sobie rady z ochroną dochodzi do infekcji, którą trzeba zwalczyć wspomagając się dodatkowymi środkami.
Objawy infekcji pochwy to m.in.:
- upławy, często o nieprzyjemnym zapachu określanym jako "rybi zapach";
- rzadka, biaława wydzielina;
- pieczenie podczas stosunku płciowego;
- nie zawsze świąd i podrażnienie.
Po badaniu ogólnym moczu na które skieruje was lekarz:
- zwiększone pH pochwy powyżej 4,5;
- widoczne bakterie.
Zdarza się, że nie zawsze objawy te są dokuczliwe i jak już wspominałam same możemy sobie z nimi poradzić korzystając np.: z przyjmowania pałeczek kwasu mlekowego.
Skąd się biorą takie infekcje bakteryjne?
- gdy nie przestrzegamy higieny intymnej, wróciłyśmy z urlopu, gdzie korzystałyśmy z basenów, publicznych toalet;
- stosowałyśmy antybiotyki, które wyjałowiły nasz organizm z pożytecznych bakterii;
- przy zaburzeniach hormonalnych;
- u kobiet w ciąży;
- u kobiet w okresie około menopauzalnym;
- przy menstruacji, gdy nie zmieniamy często podpasek czy tamponów;
- noszenie zbyt obcisłych spodni;
- ale też i przy zbytniej higienie tj.: irygacje pochwy, zbyt częste podmywanie.
Nieleczone i nawracające infekcje bakteryjne mogą prowadzić do komplikacji np.: zakażenia cewki moczowej albo szyjki macicy. Dlatego dobrze jest stosować profilaktykę a przy silnym zakażeniu bakteryjnym udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa.
Z reguły leczenie trwa do 7 dni a potem kontrola u lekarza. Obejmuje zastosowanie leków na receptę, działających miejscowo lub (i) przy groźniejszych zakażeniach antybiotyków typu: klindamycyna, metronidazol.
Jak zapobiegać infekcjom i jak sobie pomóc, jeśli już nas coś zaatakuje a nie mamy jeszcze terminu wizyty u lekarza.
W aptece bez recepty na tego typu dolegliwość:
1. Pałeczki kwasu mlekowego
doustnie: Lacidofil, Lacibios femina, Iladian,
dopochwowo: Ecovag, Invag, Iladian direct, Lactovaginal, Provag.
2. Witamina C aby zakwasić środowisko
doustnie w tabletkach
lub dopochwowo np.: Feminella Vagi C, Vitagyn C.
3. Płyny do higieny intymnej, zawierające kwas mlekowy i obniżające pH pochwy np.: Lactacyd femina, żel Iladian, Vagisil, Ziaja intima.
4. Preparaty z nagietkiem likwidującym stany zapalne lub rumiankiem, mogą być w postaci płynów do higieny intymnej np.: firmy Alexis Viva płyn do hig. intymnej, lub dopochwowo w tabletkach Vagical, płyn rumiankowo - nagietkowy Azucalen.
5. Roztwór z nadmanganianu potasu do podmywania także w niewielkim stężeniu można podawać na błony śluzowe, gdyż działa odkażająco, np.: Alexis Viva Z nadmanganianem potasu lub rozrobić samemu (1 tabletka nadmanganianu na 400 ml wody).
6. Preparat Tantum Rosa przy stanach zapalnych pochwy ale też i po połogu. Rozpuścić 1 saszetkę w 0,5 do litra przegotowanej wody i do podmywania do 2-3 razy dziennie.
aptekareczka
Komentarze
Prześlij komentarz