Ból to reakcja naszego ciała na jakąś niedogodność, z którą przyszło nam walczyć, wskazówka, że coś robimy źle z naszym organizmem albo, że coś się złego z nim dzieje.
W skrócie impulsy bólowe powstają na skutek podrażnienia zakończeń czuciowych, potem są przenoszone przez nerwy czuciowe do rdzenia kręgowego. Nasze ciało następnie reaguje odczuwalnymi zmianami np: skurczem mięśni, poceniem się, zaburzeniami sercowymi. No i dzieje się czyli boli.
Istnieje coś takiego jak tolerancja na ból, największy bodziec, który człowiek może znieść. Zależy to od indywidualnych cech naszego ciała. Jeden człowiek ma wyższą tolerancję inny niższą. Jeden zniesie więcej od drugiego.
Jest też próg bólowy - to najmniejszy bodziec, który już pobudza receptory bólowe.
Leki na ból na chwilę go łagodzą ale nie zawsze działają na przyczynę bólu. Cokolwiek, ktokolwiek by wam wmawiał, że lek działa tylko na ząb lub ból głowy, kolana itp. - kłamie. Po prostu leki przeciwbólowe uśmierzają ból, czasem działają też przeciwzapalnie a czasem i przeciwgorączkowo ale ogólnie - na organizm - a nie na łokieć, palec czy szyję.
Wszystko zależy od rodzaju schorzenia i jeden lek może pomóc bardziej inny mniej. Ponadto ból towarzyszy też licznym chorobom przewlekłym.
Podstawowy podział leków przeciwbólowych to:
- nienarkotyczne leki przeciwbólowe;
- narkotyczne (wyłącznie na receptę).
Substancje przeciwbólowe można stosować w postaci doustnej lub miejscowej, tabletki, kapsułki, tabletki do ssania, żele, maści, aerozole, syropy, saszetki, czopki, nawet plastry.
Warto zawsze poradzić się aptekarza co wybrać czy coś działającego przeciwzapalnie a może
i przeciwgorączkowo.
i przeciwgorączkowo.
Osobiście jestem przerażona ilościami środków przeciwbólowych jakie wręcz pożeramy!! A nie są to leki obojętne dla naszego organizmu, przyjmowane w nadmiarze mogą uszkadzać błonę śluzową żołądka, mogą uczulać, powodować wysypki, uszkadzać wątrobę.
Najpopularniejsze substancje przeciwbólowe dostępne bez recepty to:
ibuprofen
kwas acetylosalicylowy
paracetamol
(przeciwbólowo i przeciwgorączkowo w przedawkowaniu uszkadza wątrobę!)
m.in.: Apap, Calpol, Codipar, Efferalgan, Paracetamol
ibuprofen
(przeciwbólowo przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo)
m.in.: Ibuprom, Nurofen, Ibufen, Ibum
kwas acetylosalicylowy
(przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, hamuje agregację krwinek, co ma zastosowanie w profilaktyce zawału serca w małych dawkach)
m.in.: Acard, Acesan, Alka-Prim, Alka-Seltzer, Aspiryna, Polocard, Polopiryna, Upsarin C
diclofenak
(silnie przeciwbólowo, przeciwzapalnie, często przy chorobach stawów, chorobach reumatycznych)
m.in.:Voltaren, tabletki, żele, Dicloziaja żel, Olfen żel
meloxicam
(przeciwzapalnie, przeciwbólowo, głównie bóle stawów, mięśni)
m.in.: Aspicam, Opokan
naproxen
(przeciwzapalnie, przeciwbólowo)
m.in.: Naxii, Naproxen żel
Jak zażywać leki przeciwbólowe?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi wszystko zależy od schorzenia i siły bólu - dlatego warto pytać, co zresztą zawsze podkreślam.
:)
Zdarza się, że leki przeciwbólowe mogą w nadmiarze powodować uczucie zgagi, pieczenia albo uszkadzać błonę śluzową żołądka. Można wtedy zastosować leki działające osłonowo. O tym można doczytać TUTAJ ...
aptekareczka
Komentarze
Prześlij komentarz