Biegunka u małych dzieci poniżej 3 roku życia może być poważnym problemem, gdyż dostęp do leków dla maluszków jest ograniczony. Są to leki z reguły na receptę, ponadto może dojść do odwodnienia, gdyż przyjmowanie płynów przez takie małe dzieci jest utrudnione. Dlatego, gdy zauważysz niepokojące objawy, trzeba udać się do lekarza. A już bezwzględnie przy towarzyszącej biegunce gorączce.
Dzieciom warto podawać probiotyki czy synbiotyki, pomogą one odtworzyć "dobrą" florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym które złagodzą objawy np.: zatrucia.
Typowe przy zakażeniach bakteryjnych wywołujących ostre biegunki są bakterie saccharomyces boulardi np.: Enterol 250 w saszetkach i kapsułkach.
Polecane są też i bakterie z grupy Lactobacillus.
I tak dla niemowląt mamy np.: krople: Biogaia, Floractin, podawać po 5 kropel dziennie.
Dla dzieci powyżej 1 roku jest już szerszy dostęp preparatów nawet w saszetkach do rozpuszczania. Wśród preparatów polecić można m.in.: Acidolac krople, saszetki i kaps., Lacidofil kaps., Trilac kaps.
Godnym polecenia dla dzieci preparatem jest Smecta w saszetkach, osłania błonę śluzową przewodu pokarmowego i powoduje przez to zmniejszenie drażnienia.
Lek ten można stosować u dzieci rozpuszczając zawartość saszetki w 50 ml przegotowanej wody i podawać małymi porcjami:
- do 1 roku - 1 saszetka na dobę;
- od 1 roku do 2 lat - 1 do 2 saszetek na dobę;
- od 2 lat do 3 saszetek na dobę.
Dla dzieci od 2 roku życia przy łagodnych stanach biegunkowych dobry jest też syrop Carbosal z owoców borówki czernicy. Od 2 r.ż podawać pół łyżeczki syropu dziennie a od 6 roku po 1 łyżeczce 2 razy na dobę.
Owoce borówki czernicy, którą często widzimy w lasach już przez nasze babcie była stosowana w dolegliwościach przewodu pokarmowego. Wysuszone owoce podawano na biegunki a działają też przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie. Warto więc mieć takie suszone owoce w domowej apteczne. Są dostępne w aptekach ale można zerwać samemu i mieć zapasy. Zalewa się od 1-2 łyżek owoców szklanką wrzącej wody i pod przykryciem parzyć do 15 minut. Wypijać do 3 razy dziennie.
Carbo medicinalis czyli stary, znany od wieków węgiel leczniczy także można podać dzieciom:
- u niemowląt 1g/1kg masy ciała co 4-6 godzin
- powyżej 1 r.ż w dawce 12,5 mg do kilku razy na dobę.
Węgiel adsorbuje czyli zbiera nieczystości zalegające w przewodzie pokarmowym tym samym można porównać go do takiego odkurzacza.
- Nifuroksazyd w syropie, lek jest na receptę. Działa przeciwbakteryjnie, nawet przy zakażeniach jelitowych i ostrych biegunkach zakaźnych.
Podczas biegunki należy pamiętać o nawadnianiu. Małymi porcjami, nie tylko sama woda ale warto zastosować elektrolity czyli preparaty z dodatkiem cukru, soli, minerałów, które tracimy przy biegunce i wymiotach. U małych dzieci do 1 roku jest to utrudnione, stąd trzeba udać się do lekarza.
Elektrolitów jest wiele - o tym temacie napiszę oddzielny post.
aptekareczka
Komentarze
Prześlij komentarz